Borba, May 04, 2007, page 3

|

petak, 4. maj 2007.

BORBA 3

Godišnjica odlaganja pregovora

Juče se navršilo godinu a od odluke Evropske unije da odloži pregovore o ridruživanju sa Srbijom i (rom Gorom, zbog nesa-. radnje s Haškim tribunalom ratne zločine. Srbija je tako, uz Bosnu i Hercegovinu, jedina zemlja iona koja još nije napravila ni prvi institucionalni korak ka kandidaturi i punoravnom članstvu u EU i jedina kojoj je proces pridruživanja Uniji suspendovan, pola godine pošto je zapo-

čet. Revizija hipotetička

Pravni zastupnik Bosne i Hercegovine pred Međunarodnim sudom pravde u Ha-

u Sakib Softić ocenio je da jp rasprava koja se ovih dana vodi o reviziji tužbe protiv Srbije i Crne Gore “isključivo hipotetičke prirode”.

Softić je za sarajevski dnevnik “Dnevni avaz” rekao da revizija zavisi isključivo od prikupljanja novih dokaza idodao da "trenutno ne postoje dokazi koji bi predstavljali osnov za reviziju”.

Sporna obnova manastira

Rezultati obnove srpskih pravoslavnih crkava i manastira na Kosovu i Metohiji su eoma rđavi i porazni”, a postoji i tendencija da se Srpska pravoslavna crkva (SPC) i Beograd isključe iz daljeg procesa obnove, ocenili su juče članovi Državnog pregovaračkog tima i predstavnici SPC. |

'Poseta Kosovu

Nemački ministar odbrane Franc Jozef Jung boraviće i ddnas na Kosovu, gde će razgovarati sa vojnim vođstvom KFOR-a i najvišim kosovskim zvaničnicima.

Jungovi sagovornici danas u Prištini biće predsednikKosova Fatmir Sejdiju, predsednik kosovske vlade Agim Čeku i zapovednik

_ __KFOR-a Roland Kater.

Nemačka, sa 2.300 vojnika, ima najveći kontingent u sastavu KFOR-a koji broji oko 15.600 vojnika. Slučajnost

Specijalni izaslanik generalnog sekretara UN za Ko-

_ Sovo Marti Ahtisari sastao se juče u Londonu s britanskim ministrom za evropska pitanja Džefrijem Hunom i novim političkim direktorom Forin ofisa Markom Gial Grantom.

Ahtisari nije učestvovao na sastanku Kontakt grupe 0 Kosovu, koji je, takođe juče, održan u Londonu, re-

je za Betu njegov poriparol Remi Durlo.

Imediji ugroženi Predstavnici srpskih me-

na Kosovu i Metohiji \eenili su juče, povodom da-

na slobode medija, da srpski.

Movinari u Pokrajini dele šudbinu ovdašnje srpske zaPPdnice i suočavaju se sa TWnogobrojnim problemima.

Predsednik Udruženja Povinara Srbije na Kosovu i "letohiji Žarko Joksimović javio je Tanjugu da se ni #8 Srpske, ni za albanske Medije u Pokrajini ne može leći da su slobodni.

Kongres pravnika

Ministar pravde Srbije "Man Stojković prisustvo90 je juče četvrtom evrop-

"m kongresu pravnika, Mi.se održava u Beču. a aiković je za agenciju 4Tekao da će se konPes baviti pitanjem borbe 0 organizovanog krimi· 28, kao i poboljšanjem efi| (rol krivično-procesnih kih i koje se primenjuju u om zakonodavstvu.

8 jalno tužilaštvo će

No otvoriti kancelariju u

po SB La izjavio je juče

~. 99ciju Beta portparol Miašiva Tomo Zorić.

: aa kazao da će kantia m rukovoditi okružni

U Novom Sadu, i da

Tena LOSia godine biti otvoMžiasy a elrije specijalnog hvou | u Nišu i Kragu-

noaranje kancelarije pode je ministarstvo prav-

politika

. Nadgledana autonomija kao kompromis

Predlog Srbije je najbolje rešenje za Kosovo i ceo region, izjavio premijer Vojislav Koštunica u razgovoru sa zamenikom ministra spoljnih poslova Nemačke Gernotom Erlerom

PREDSEDNIK VLADE SRBIJE VOJISLAV KOŠTUNICA REKAO JE JUČE, TOKOM SUSRETA SA ZAMENIKOM MINISTRA SPOLJNIH POSLOVA NEMAČKE GERNOTOM ERLEROM, DA JE PREDLOG SRBIJE O NADGLEDANOJ AUTONOMIJI NAJBOLJE REŠENJE ZA KOSOVO I CEO REGION.

Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, Koštunica je naveo da je to rešenje “pravi kompromis” i da je u skladu sa Poveljom UN i “njenim osnovnim principom garantovanja suvercenitcta i teritorijalnog intcgriteta država, kao i sa Ustavom Srbije i svim evropskim vrednostima”. Zamenik ministra spoljnih poslova. Nemačke Gernot Erler rekao je da je za Necmačku najvažnije da se očua stabilnost u regionu i da je pitanje Kosova i Metohije sada pred SBUN.

Predsednik Vlade Srbije je navco da nadgledana autonomija, koju predlaže „Bcograd, omogućava Albancima u Pokrajini da ostvaruju svoje interese i da je, s druge strane, takvo rešenje “saglasno Povclji UN jcr Srbija zadržava svoj suverenitet i tcritorijalni integritet”.

Prema njegovim rečima, neophodno je da se prilikom traženja rešenja za budući status Pokrajine vodi računa o stabilnosti u regionu.

\ |) _»

ININIIIJI III INIIIJIINIVAĆVIJIMIIINIRIJIRI IJIIMNINIČIINIIIII III III III

Dodao je da pretnje albanskih separatista nasiljem, ukoliko Kosovo i Metohija ne bude nezavisno, “ne mogu da doprinesu stabilnosti i da međunarodna zajednica mora da reaguje na ucene”.

Koštunica je upozorio da “pretnje nasiljem i ucenc kojima pribegavaju albanski separatisti predstavljaju ckstremnu 'opciju i mogu. da imaju veoma ozbiljne i dalckosežne posledice za rcšavanje drugih sličnih slučajeza ma gdc u svetu”.

Predsednik Vlade je ponovio da na Kosovu i Metohiji nisu ispunjeni standardi iz Rezolucije 1244. SBUN, u “šta se direktno uverila i delegacija SBUN koja je pre

N MV

aa

WWW 0

nckoliko dana boravila u Pokrajini”. I predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je sa zamenikom ministra spoljnih poslova. Nemačke Gernotom Hrlerom o, kako jc saopšteno. iz Predsednikovog, kabineta, bilateralnim odnosima, evropskim i cvroatlantskim integracijama Srbije i o pitanju statusa Kosova i Metohije. Š

Zamenik ministra Erlcr jc preneo predsedniku Tadiću da Nemačka snažno podržava cvropsku i cevroatlantsku budućnost Srbije, naglašavajući da je neophodno što prc obnoviti pregovore o stabilizaciji i pridruživanju.

Predsednik Tadić je prc-

INNINIIIINNINIIIJIINIININIINIIIINIJININIIJININIININIIIININANINININIAIINIIININIIIANA ANI IIIIMIINIIININIIINI

neo da se Srbija protivi nezavisnosti Kosova i Metohije i zalaže za kompromisno, ba-

lansirano i pravedno rešenje

budućeg, statusa KiM, koje neće destabilizovati region.

A zamenik ministra spoljnih poslova Nemačke Gernot Hrler izjavio je da je u Beogradu primio dokument s predlogom za nadgledanu autonomiju za Kosovo i Metohiju, koju Srbija predlaže kao kompromisno rešenja za status pokrajine.

Erler je na konferenciji za novinare rckao da mu je premijer Vojislav Koštunica objasnio da taj dokument predstavlja rezime dosadašnjih srpskih stavova O rcšenju pitanja statusa Kosmeta. Zamenik šefa nemačke diplomatije naglasio je da je sagovornicima u Bcogradu preneo da je stav Nemačke i Evropske unije nepromcenjen. “Mi smatramo da je predlog specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija kompromis za koji ne postoji alternativa i da rešenje za Kosovo treba naći što pre,” rckao je Erler i ukazao da se Nemačka protivi jednostranom priznanju nczavisnosti Kosova.

Nemački diplomata je kazao da se sa sagovornicima u Beogradu složio da će konačnu odluku o statusu Kosova i Metohiji doneti Ujednijenc nacije.

|| MON)

|

Ni brzo ni lako

Izveštaj koji treba da bude dostavljen Savetu bezbednosti na razmatranje biće

politički šarolike grupe ambasadora, izjavio Slobodan Samardžić

KOORDINATOR DRŽAVNOG PREGOVARAČKOG TIMA ZA KOSOVO SLOBODAN SAMARDŽIĆ OCENIO JE JUČE DA MISIJA SAVETA BEZBEDNOSTI UN KOJA JE POSETILA POKRAJINU NEĆE SASTA– VITI IZVEŠTAJ “NI BRZO NI LAKO”.

Samardžić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije ocenio da će taj izvcštaj, koji treba da bude dostavljen Savetu bezbednosti na razmatranje, biti izraz kompromisa politički šarolike grupe ambasadora.

Samardžić jc istakao da će dolazak misije u Pokrajinu i izveštaj, koji će ona podneti, biti dobar početak novog, puta u daljem toku procesa o odlučivanju O statusu Kosova. Prema njcgovim rečima, usmeni izvCštaj koji je podneo šef Misije SBUN Johan Verbckc nc može biti merodavan za konačni izveštaj o poscti.

Verbekc je diplomatskim rečnikom opisao “to Što su uradili i nije izrekao konačni sud o bilo čemu”, rekao je koordinator državnog, tima. “Očekujem da će izveštaj biti izraz kompromisa grupe koja je šarolika, politički gledano, sastavljena od 15 ambasadora. koji su videli

0 aaa

\\ a

Konferencija za novinare u Vladi Srbije

istu stvar, ali su je različito doživeli. Pre svega mislim na užasan scenario DOSCCTĆ koju je UNMIK napravio u

Orahovcu, Maloj Kruši i Brestoviku”, rekao jc Samardžić. Samardžić je kazao da jc

„104

dolazak misije na Kosovo veoma značajan jer će sada u SB, o stanju na terenu,

pričati punim kapacitetom,

izraz kompromisa

RNA

Ostavka

Bivši savetnik predsednika Srbije Leon Kojen izjavio je juče da će podneti ostavku na mesto koordinatora beogradskog Pregovaračkog tima za Kosovo i Metohiju na prvom sastanku tog tela.

“U javnoj izjavi kojom sam obelodanio ostavku na mesto savetnika predsednika Borisa Tadića, najavio sam i ostavku na mesto koordinatora pregovaračkog tima. Predsednika Tadića sam obavestio i on se složio sa tim da ostavku podnesem na prvoj sednici pregovaračkog tima”, rekao je Kojen na konferenciji za novinare u Vladi Srbije. Kojen je dodao da će tom prilikom predati poslove i učiniti ono što je u takvim prilikama uobičajeno. tak

novog puta. “Hteli smo da SB počne da razgovra o toj stvari. Mislim da je to, bez obzira na način na koji je misija obavljena, dobar početak novog, puta”. istakao je Samardžić.

TJ

“M MAMAMA

Danijel Server

Jednostrano priznanje?

Analitičar u vašingtonskom Institutu za mir Daniel Server izjavio je juče da očekuje da će SAD jednostrano priznati nezavisnost Kosova, ukoliko ne bude nove rezolucije u Savetu bezbednosti UN.

“Šanse su 100 odsto da će se to (jednostrano priznanje nezavisnosti) dogoditi, ukoliko ne bude nove rezolucije u Savetu bezbednosti UN”, rekao je Server

za Glas Amerike.

“U Vašingtonu vlada uverenje da treba završiti ovu fazu i da bi, ako ne dođe do usvajanja nove rezolucije, prva akcija ka nezavisnosti bila u Prištini, a zatim i u SAD”, dodao je on, napominjući da je “pre, recimo, osam godina, bilo i drugih opcija, ali njih više

nema”.

Američki anlaitičar je ocenio da “nezavisnost „de fakto već postoji i sad preostaje pitanje suvereniteta, odnosno da li će snage bezbednosti Srbije moći da ponovo uđu na Kosovo ili ne”.

“Došlo je vreme da međunarodna zajednica reši i to pitanje. Ukoliko Beograd ne podrži Ahtisarijev plan, bojim se da neće biti ni garancija za zaštitu srpske manjine i stoga mislim da bi bilo u interesu Srbije da ga prihvati”, rekao je Server.

na Skupštinu!

STRANKA UNIJA ROMA SRBIJE (URS) PROTESTOVALA JE JUČE SIMBOLIČCNIM “ZAPOSEDANJEM” ZGRADE SKUPŠTINE SRBIJE, JER JOŠ NISU FORMIRANE KLJUČNE DRŽAVNE INSTITUCIJE – PARLAMENT I VLADA.

U protestu ispred zgrade parlamenta u ulici Kralja Milana učestvovalo je dvadesctak članova i pristalica stranke, koji su se posle kraćeg vremena razišli bez incidc-

nata,

Predsedenik stranke Rajko Đurić rekao je da je Unija Roma svom narodu od koga je dobila 18.000 glasova obećala obrazovanje i zapošljavanje, ali da to ne može da ispuni, jer su joj ruke vezane”.

Đurić je poručio da “ako

vlast ne haje za nevolje naroda, neka narod počnc da priređuje necvolje vlasti, a ako vlast nc želi višc da čuje glas naroda, onda narod trcba da sluša vlast.”

On je dodao da je to u skladu sa izjavom premijera Vojislava Koštunice od 20. septembra prošle godinc kada je rekao “da nam treba smenjiva vlast u normalnoj i uljudđenoj državi, u kojoj vladaju red i zakon.”

“Tlo nismo dobili, ni na-

prestane da

kon sedam godina”, zaključio je Durić.

Članovi stranke na današnjem protestu nosili su crne maramc vezanc prcko usta simbolišući na taj način i nemogućnost da iskažu svoje mišljenje u parlamecentu .