Zavod za statistiku, Jan 02, 1904, page 4

МЕ

Управа Државне Статистике тражила је од дотичних надлештава, да своје податке допуне, али до сад је њен захтев остао без успеха.

Статистички Годишњаци служе данас поглавито практичким потребама. У њима се износе статистички податци у прегледном облику и објављују се раније од оних великих публикација, које поједине гране статистике, сваку на по се, приказују и обрађују. Тако раде сва статистичка надлештва у другим државама која издају Годилшњаке.

Што наш Статистички Годишњак тек сад доноси податке за 1901 годину за то није крива Управа Државне Статистике. Главни узрок овом одоцњењу у спором је раду штампарије. Рукопис ове књиге предат је штампарији још 25 Фебруара ове године, а она је радила на овој књизи пуних десет месеца. Кад би се у штампарији брже радило и ова бп књига била пре готова.

Доста отежава сређивање грађе за Статистички Годилањак и то, што нека надлештва своје податке не шаљу на време. Напомињемо да Управа Државне Статистике за 1902 годину ни до данас није примила: податке о приходима од порезе и о јавној настави. У свему осталом рукопис Статистичког !'одишњака за, 1902 годину готов је и послат на рад Државној Штампарији. Ако пттампање буде брже ишло, моћи ће се у току 1905 годинг објавити Годишњак им за 1903 годину.

Налазимо за потребно изјавити овде, да треба као тачније узети све податке у овом Годишњаку, који би ма у чему одступали од објављених у ранијим Годишњацима. На послетку напомињемо, да је у Статистичком Годишњаку за 1900 годину, на страни 195. у 41. рубрици, стављена просечна цена за један товар сувих шљива, а укупна вредност приноса шљива израчуната је по цени сирових шљива, као што треба.

3! декембра 1904 год.

у Београду.

Управнив Државне Статистике,

Богољуб Јовановић