Ratnik, Sep 01, 1923, page 74

66 РАТНИК

зину тих ровова, те митраљези тада могу и отворено да дејствују и места да мењају да би само сваки кутић тукли.

То су најважнији и најславнији моменти за митраљезе.

Али да би митраљези могли одговорити својим дужностима у тим моментима нужно је да се за те моменте сачувају и да се тада пмају.

Да би се митраљези што више сачували за те моменте они се морају распоредити по дубини те да их има за дејство и тада када први ешелон митраљеза баш и падне непријатељу у руке. Мора, дакле, постојати неколико ешелона по дубини.

Осим тога они се морају заклонити од непријатељске артилеријске ватре. Да би се то постигло за њих се морају израдити заклони.

Заклони за митраљезе треба да су такви да митраљез заклоне и да му дозволе и обезбеде добро дејство. Такви заклони, који одједном испуњавају обе улоге, били би активно-пасивни“ заклони. Такви заклони за митраљезе нису добри јер да би осигурали добро дејство они морају бити уздигнути а тада седобро виде и непријатељска ће их артилерија порушити.

Да се то избегне мора се за митраљез радити засебан пасивни заклон, који би био заклоњен од угледа, а у близини његовој имао би се израдити активни заклон. Тај активни заклон можебити чак и у виду обичне рупе и откривен а послуга да се заштићава штитовима.

Веза између активног и пасивног заклона мора. бити лодземна и осугурана од непријатељске артилеријске ватре.

Оваквих комбинованих заклона за један митраљез мора бити више а највише два, од којих један има да служи само за одсудне моменте и пре тих одсудних момената не сме се употребљавати за дејство. Ово нарочито важи за митраљезе већ уочене и реперисане од стране непријатељске артилерије — јер у моменту припреме за напад и извршења јуриша, артилерија ће и даље тући реперисано место — ако не уочи промену — митраљез ће дејствовати са нереперисаног места.

Осим тога да би се митвраљези у овим одсудним моментима могли што дуже одржати, они треба да су ограђени жицом неправилне трасе и слабо уочљиве и да послуга буде снабдевена свим прибором за одбрану против загушљивих гасова као и са доста муниције.

Но све ово вреди више за позицијску ватру. У покретној војни неће се имати ни времена ни могућности за све то, него ће. тада главну улогу играти брзина и маневрисања.

Према изнетоме сиже тактичке употргбе митраљеза био би:

1., Митраљезе искоришћавати у најширем обиму ради штедње пешадије.

2., Тежити да се митраљези увек бочно употребе.