Ratnik, Sep 01, 1923, page 84
76 РАТНИК
електрицитета завршујући се бензинским моторима за пренос људи и терета на аутомобилу, дотле се почетак данашњег века може с пуно права назвати ером потпуног решења питања ваздухопловства, јер је принцип његов у главном решен, пошто су већим делом завршена сва теоријска расматрања, питања и припреме, а резултати свих покушаја показују само пут још даљем и потпунијем усавршавању.
Топови ваздухопловних средстава
У главном има три типа ваздухопловних срестава и то:
1. ваздушне лопте,
2. ваздушне лађе и
3. машине за летење.
Ваздушне лопте или се само дижу или само лебде у ваздуху.
Ваздушним се лађама плови, или боље рећи, броди по ваздуху. Помоћу машина за летење врши се формално летење.
1 Ваздушне лопте (балони)
А. Стање пре рата 1914—18 године Конструкција ваздушне лопте
Ваздушне лопте могу бити у опште: слободне и привезане (каптив) и змај-балони. Сл.1и2. Све оне имају ту особину, да се пуне гасом лакшим од ваздуха, услед чега се и подижу у ваздух, због које су особине у војсци и примљене.
а) Слободне лопте или балони зову се још и сверни аеростати за слободно дизање и спуштање.
6) Привезна ваздушна лопта (каптив).
Она је у војсци врло корисно примењена и том својом применом образује увек једну тако звану привезану станицу.
с) Змај-балони. Они су нарочито били усавршени у Енглеској. Измецђу 1880 и 1899. год. представљао је змај-балон изврсно средство за извиђање, које је било боље но привезани балон. И он се састоји из омотача за гас, балонета и крме у виду једнога џака напуњеног ваздухом.
Ова врста змај-балона дала је за време рата 1914--18. год. одличне корисне услуге као и привезани балон.
В. Стање у почетку рата 1914. год.
Када је избио велики светски рат привезана лопта представљадла је једно сасвим немодерно средство за извиђање у ваздуху. Шта више изгледало је да је на путу да оде у заборав. једино је још употребљавана од стране тврђавских команада, где је ипак нашла изврсне примене. У маневарском рату од ње се није могло ништа тражити ни очекивати, јер све формације тврђавских балонских оделења, због своје мале покретљивости,