Almanah o desetogodišnjici naše narodne tragedije : 1915-1925

_ Prvi koji ie bio na udaru bila je inteligencija najbliža narodu: sve:Stenici, učitelji i drugi viđeniji ljudi, a zatim ostalo stanovništvo. Po raznim mestima nalaze se ne niihovi grobovi nego mogile i kosturnice. Takva је naročito poznata Surdulica, gde ie, puškom, nožem i bajonetom, poubijano па tri hiljade nevina stanovništva. Prilikom ubijanja Bugari su upotrebliavali najgroznija srestva ı naijmučnija zlostavljanja. Ubijanju je gZOtovo uvek predhodilo mučenje. Na leševima nalaženo |e po sedamdeset i pet ·uboda. Drali su ženu, kuvali u kazanu živa čoveka, naticali na kolje, besili :strmoglavce, zavlačili u usijanu peć, premlaćivali motkom i mokrim konopćima i t. d. — svireposti koje prevazilaze ljudsku zamisao. Uz ovakva mučenja dolaze internacija, pljačka, konfiskacija imovine i kulučenje, no od svega najteža ie bila moralna tortura. Bugari su, na sve moguće načine, prisiljiavali naše stanovništvo da se odrekne svoje narodnosti i da je zameni bugarskom. Sve što je bilo srpsko trebalo je uništiti ili pretvoriti u bugarsko. Naši spomenici, sa promenom natpisa, postajali su bugarski. Naže crkve i škole pretvorili su u bugarske. Naša deca su naterivana da uče busgarske škole, dok je naš jezik najstrožije zabranjivan. Sve je to dovelo do narodnog ustanka u Toplici ı Jablanici, koji će sa velikim žrtvama biti -ugušen.

Tako je svom silom i svakim nasiljem rađeno na bugarizaciji na*eg naroda i po cenu njegova istrebljenja i velikih kosturnica, koje ce ostati dugo da pričaju o zloglasnoj tiraniji bugarskih okupatora.

Jovan Petrović

O увроцима народног устанка у Топлици и Јабланици 1917.

Кобна 1915. година даровала је и Топлици и Јабланици

злу коб — завојеваче Бугаре. Са отступањем последњег заштитног оделења наших проређених пукова — отступила је и слобода, а све ређа арти-

леријска грмљавина беше посмртно опело Топлици и Јабланици.

Али су се зато на муци познали јунаци. Народ навикнут на муке није клонуо.... ;

Одмах по окупацији аустро-угарске и бугарске окупаторске власти поделили су на два неједнака дела Топлицу, Северни, мањи део, с половином Куршумлије, задржали су аустро-угарске власти, а југо-источни већи део са Јабланицом бугарске власти.

Шовинизам Бугара још одмах је избио. Прва им је била брига да све затечене српске књиге, списе п писмене документе униште, што су без милости вршили. Чак и тапије на имања — спаљивали су! Скромни камени споменик на куршумлијској пијаци, подигнут за време владавине поч. Александра [| Обреновића, палим борцима у рату за ослобођење и уједињење 1876—78. г. унаказили су као прави варвари.

(Сви натписи на споменику после једне ноћи — осванути су излупани; народ је целе ноћи слушао ломљаву. Ношење народне капе — шајкаче — забрањено је под претњом интер-

нирања, па и убијања. Заостали оболели и рањени војници Топличани п Јабла-