Arhiv UNS — Kultura

Повратак Богу Коначно смо доживјели да и на легендарној Петровој гори, синониму наше крајишке борбе за самосталност и слободу, прошлог љета легално и без страха одржи литургију и Његово преосвештенство Владика НИКАНОР (на слици). Доста је било разно-разних секретара комитета и лажних родољуба. Снимио: Жарко БОЖИЋ

Жарко БОЖИЋ

1. Постање књига о стварању, 2. Излазак књига о иселењу, 3. Левитска књига о свештенству и приношењу жртава, 4. Бројеви књига о бројевима, и 5. Поновљени закони књига поновљених закона. • Чему нас учи књига Постања? У првом реду, учи нас о Божјем свемогућству и премудрости у стварању света Његовом стваралачком Речи; друго, о Његовој величанственој љубави у стварању човека по својој слици; треће, о Божјој савршеној правди приликом изгнања из Раја наших прародитеља Адама и Еве, који се, наведени од Сатане, незахвално окренуше од свог Творца своме Упропаститељу. Због тога је и тада је дошла до трагедије људског рода. • Чему нас уче књиге Старог Завета? Уче нас како је Бог учио људе помоћу неминовног закона Правде да се припреме за усвајање закона Љубави кроз Христа Спаситеља. • Које су историјске књиге Старог Завета? Књига Исуса Навина, Књига о судијама, Четири књиге о царевима, Две књиге дневника, Књига Јездрина, Књига Немијина, и Књига о Јестири. • Чему се учимо из ових историјских књига? Учимо о активном учешћу Божјем у свим значајнијим догађајима с добронамерним циљем да помоћу закона лечи изопачену људску природу, да одврати људе од сатанских сплетки идолопоклонства и да их врати к Себи, једином истинитом и човекољубивом Богу. • Које су поучне или моралие књиге Старог Завета? Књига о Јову, Књига псалама.

Књига прича Соломонових, Књига Проповеднкикова, Књига Песма над песмама. • Чему се учимо из ових поучних или моралних књига? Учимо како да сретнемо свакидашње догађаје и како да се понашамо у свим животним променама а да не изгубимо из вида Господа Бога нашега и Његов закон. • Које су пророчке књиге Старог Завета? Књиге четворице великих пророка: Исаије, Јеремије, Језекиља и Данила, и Књиге дванаесторице малих пророка: Осије, Јоиља, Амоса, Авдије, Јоне, Михеја, Наума, Авакума, Софоније, Агеја, Захарије, и Малахије. Друге књиге које се употребљавају у Цркви су; Мудрости Соломонове и Мудрости Сирахове. Да ли је ова подела библијских књига Старог Завета строго одређена? Не. Има добар део историје у законским и пророчанским књигама, као и пророштва у прве две. Псалами имају посебно место међу свим осталим књигама. Иако се они обично стављају у ред поучних или моралних књига, они су пуни пророштва која се односе на Христа. Изнад свега. Псалтир је највећи молитвеник у целој Библији. Књиге Новог Завета Колико има књига у Новом Завету? Нови Завет је практично једна књига, јер се односи на један цен-

трални предмет од прве до последње стране. • Ко је то централни предмет? То је једна изузетна личност, тј. наш Господ и Спаситељ Исус Христос. • Од колико се мањих књига састоји велика књига Новог Завета? Од двадесет и седам књига. • Да ли се свака од њих може назвати књигом? Може, према важности, а не према обиму. Међу њима су и неке посланице апостола које садрже само једну штампану страницу- О Које су књиге Новог Завета? То су: 1. Четири јеванђеља: од св. Матеја, од св. Марка, од св. Луке и од св. Јована; 2. Дела апостолска; 3. Седам Саборних посланица: од св. Јакова 1, од св. Петра 2, од св. Јована 3 и од св. Јуде 1; 4. Четрнаест посебних посланица св. Павла и 5. Откривење или Апокалипсис св. Јована Богослова. • Шта значи реч Јеванђеље? Јеванђеље је превод грчке речи ЕВАНГЕЛИОН. Евангелион значи добра вест или блага вест. • Зашто је то названо тако? По личности Исуса Христа, који је САВРШЕНА ДОБРОТА и САВРШЕНА НОВИНА у људској историји. • Ко је први употребио ову реч Еваигелион у Новом Завету? Сам Господ Исус, који је рекао људима у првој својој беседи: „Покајте се и верујте јеванђељу." (Марко, 1.15) 9 Шта сазнајемо из четверојеванђеља? Сазнајемо да су се испунила сва обећања која је Бог дао људима у Старом Завету и да су се сва пророштва од Адама па надаље испунила у лицу Исуса Христа. 9 Чему нас још учи? Учи нас, с једне стране, о савршеном карактеру Исуса Христа, далеко савршенијем него што ико од нас може да замисли, о Његовој племенитости и савршеној љубави према људима, о Његовој готовости да опрости и помогне, о Његовој понизности и спољном сиромаштву, о Његовом жртвовању и страдању ради људи; и, с друге стране, о Његовом савршеном Божанству, о Његовом натприродном рођењу, натприродним делима, натприродној премудрости, сили и љубави., о Његовом натприродном васкрсењу и натприродном вазнесењу. 9 Чему још? Укратко, из Јеванђеља се учимо сазнању свих основних истина о нашем Спаситељу и спасењу. 9 Како бисмо могли онда назвати јеванђеља у упоређењу с осталим књигама Новог Завета? Могли бисмо их назвати: Књиге основних истина. 9 Чему се учимо из дела Апостолских и посланица?

Учимо се о силаску Светог Духа на апостоле, о непрестаној делатности апостола у проповедању Јеванђеља о Христу, организовању Цркву, чињењу чуда у име Исуса Христа, и, такође, учимо се о животу првих хришћана и хришћанских општина. • Како бисмо могли онда назвати књигу Дела апостолских у , поређењу с јеванђељима? Могли бисмо је назвати ПРИМЕНА основних истина садржаним у јеванђељима. • Шта учимо из апостолских посланица? Учимо се објашњењу основних истина садржаних у јеванђељима. • Како би онда требало назвати ове посланице у поређењу с јеванђељима? Требало би их звати: Књиге ОБЈАШЊЕЊА основних Христових истина. • Шта учимо из књиге Откривења св. апостола Јована Богослова? Учимо о тешкој Оорби Цркве против свих звери света и пакла и о крајњем тријумфу Христа, Јагњета Божјег, над свим тим зверским силама таме. • Како би требало онда назвати књигу Откривења у поређењу с јеванђељима? Требало би је назвати: КЊИГА О КРАЈЊОЈ ПОБЕДИ основних истина садржаних у јеванђељима НА КРАЈУ СВЕТСКЕ ДРАМЕ у којој је главни јунак од почетка био Исус Христ, наш Господ и Спаситељ. (Наставиће се)

нова ПРОСВЈЕТА

11