Arhiv UNS — Listovi osnovnih škola
TUNEL KRОZ UČKU SPAJAĆE ISTRU SA ZALEDJEM I OMOGUGIĆE BRŽI RAZVOJ PRIVREDE U OVOJ OBLASTI
da stignu teške mašine i da se nastavi sa bušenjem tunela. Prema planu, prvi automobil proćiće kroz tunel novim putem 1979. godine. Vrlo je zanimljivo objasniti na koji će način biti bušen ovaj gigantski tunel. Pomoću pneumatičkih čekića, koji se naziva ju »džambo«, odjednom će se bu išti 105 rupa za punjenje eksplozivom. Paljenje mina će se obavljati sa 300 kilograma eks ploziva. Odmah posle čišćenja obaviće se osiguranje potkopa, stavljaće se mreže i prskati be ton. Za radove na ovom tunelu angažovani su najiskusniji Jjudi, oni koji su »ispekli zanat« na mnogim gradilištima u zemlji i inostranstvu. Sef gradilišta Predrag Nikčević i ru kovodilac radova na bušenju tunela inženjer Miroslav Damić proveli su nekoliko godina na gradilištima u Kolumbiji, Sri Lanki, Zambiji i na gradilištima tunela hidroelektrana po celoj Jugoslaviji. Smatraju se za najiskusnije stručnjake u ovoj vrsti građevinskih radova.
ELEKTRONSKA OPREMA
Kada bude završen tunel će biti snabdeven najsavremeni-
jom elektronskom opremom. Za ventilaciju tunela biće korišćeni takozvani »horizontalni sistem«, tehničko rešenje ko je do sad nije primenjivano. Probe su već napravljene na posebnom modelu u Francuskoj i dale su odlične rezultate. Duž celog tunela nalaziće se te lefoni, uređaji za signalizaciju količine ispusnih gasova, mera či vidljivosti, semafori i jako osvetljenje. Uz pomoć elektronike biće poznato kada zagađenost vazduha u tunelu dostiže kritičnu tačku. Tada će se automatski zatvarati ulazi u tunel sve dok se vazduh ne pročisti. Za to će biti potrebno svega nekoliko minuta. Predviđeno je da kroz tunel vode dve trake široke po 3,75 metara, a celu putnu površinu osvetljavaće svetilfke jačine 67 luksa. Tunel kroz Učku kada bu de završen predstavlja će poslednju reč graditeljske tehnike. Međutim, njegov značaj za privredu mnogo je značajniji nego što se to na prvi po gied može videti. Istra, koja je
sada nedovoljno razvijena oblast, spojiće se sa zaleđem i samim tim mogućnost za inten zivniji privredni razvoj.
JEDAN NOVI GRAD
Gradilište sa istarske strane se halazi u bespuću. Najbliže naselje od njega je na 20 kilometara. Međutim, oko 250 rad nika, tehničara i inženjera se uopšte ne osećaju kao da su u divljini. Podignuto je jedno na selje koje podseća na savremeni grad, jer su sve zgrade u njemu sa punim konforom. Na selje ima i restoran, društvene prostorije i dvoranu za stoni te nis, bilijar, i televiziju.
Prema predviđanju stručnjaka, svi radovi na izgradnji tu nela i izgradnji 24 kilometara dugačkog magistralnog puta Lupoglav Matulji stajaće oko 570 miliona dinara. Elektronska oprema i sistem ventilacije, za koje je već rečeno da pred stavljaju najsavremenija tehni čka dostignuća, stajaće 80 miliona dinara.
Kada kroz tunel poteče reka automobila krajem 1979. godine, biće to najlepši spomenik hrabrosti i umešnosti graditeIja i ostvarenje jednog sna, du gog više od 100 godina.
Vij adukt pred ulazom u tunel s pazinske strane
Izgradnja pristupnog puta i vijadukta
20
JUGOSLAVIJA U REČI I SLICI