Arhiv UNS — Listovi stranaka

ционална мањина”. Припадницима националних мањина у Србији гарантоваће се права која су призната у најдемократскијим земљама света. За припаднике националних мањина који су угрозили друштвено уређење земље или позивали на оружану побуну, односно врпшли терористичке акције, треба предузети мере да се они врате у своје матичне земље а у случају одбијања протерују.

III

ЕКОНОМСКО УРЕЂЕЊЕ И ПРИВРЕДА

Српски ројалистички блок сматра да је приватна својина и приватно предузетништво основна покретачка снага економије уз повезивање знања и капитала. Друштвену својину треба укинути као насилну и неправну категорију а увести државну својину и акционарство. Странка ће се залагати за модернизацију пољопривреде и њено извлачење из заосталости, увођење нових технологија и цовезивање са светским капиталом. Привлачењестраног капитала за обнову и раст економског живота Србије не сме бити по сваку цену или на штету Србије и српског народа. Српски ројалистички блок бориће се да рад буде праведно награђен посебно ће се залагати за вредновање умног рада

IV

ПОЉОПРИВРЕДА И СЕЛО

Нарочита брига посветиће се напретку села и сељака који су били и опет морају бити економски и биолошки ослонац српског народа Повољним зајмовима, максималним пореским олакшицама уз све друге законске и практичне начине, убрзати развој пољопривреде, сточарства, сеоске радиности и заната Захтевамо да се до свих села изграде асфалтни путеви, доведе електрична енергија и тлефонска мрежа, подигну мале поште као и амбуланте за најнужнију медицинску помоћ. Српски ројалистички блок ће захтевати да се ни један закон у Парламенту, који се тиче села и сељака, не може усвојити без већине сеоских посланика Посебно ћемо се залагати на поништењу свих закона и одука послератних власти о конфискацији,

национализацији, експропријадиј'и, комасацији и другим облицима отимања имовине грађанима и њеном повраћају законитим власницима, односно њиховим наследницима. Странка посебно инсистира да се не уништава пољопривредно земљиште на рачун ширења градова Трудићемо се свим снагама да се обнови српско село и да му се врати његова стварна улога храниоца и браниоца државе.

Занатство

Приватно предузетништво и развој занатства у оквиру приватне својине биће снага будуће економије, развојем свих облика занатства у Србији. У развоју занатства даваће се посебне олакшице у виду кредита, зајмова и других начина развоја, као и омогућавања стварања свих врста занатских радњи, радионица и мале индустрије, која треба уједно да решава и запослење радне снаге.

Порески систем

Ради развоја пољопривреде и села као и занатства даваће се посебне пореске олакшице за увоз машина и алата који служе за развој пољопривреде и занатства. Увезене машине и алати биће ослобођени свих дажбина кроз порезе и царине. Порески систем ће се ослањати на наплату пореских обавеза које се односе искључиво на остварене приходе са прогресивном стопом према оствареном приходу а укинуће се све пореске обавезе које се односе на промет. Приходи остварени путем пореза улазе у државни буцет и користиће се за наменске сврхе државног апарата.

V

ШКОЛСТВО И КУЛТУРА

Залажемо се за бесплатно школство. У школу треба без одлагања вратити класичне дисциплине и увести најновије образовне методе. Школа треба да почива на трајним научним основама а не на привременим идеолошки или политички мотивисаним тактикама. Сваку идеолошку индокринацију ученика треба законом забранити. Сматрамо да треба научно утврдитиразвојне потребе и снаге Србије у наредним деценијама и у складу

с тим водити демографску политику државе као и програмски усмеравати средње и више образовање. Духовна обнова српског народа зависиће, поред осталог, од осећања националне дужности, од поштовања вере и цркве, модерних научних сазнања и класичног хуманистичког образовања. Странка he се залагати да рад у просвети, науци и другим областима културе буде изузетно награђена. Посебно треба водити рачуна о стипендирању и усавршавању даровитих ученика, студената и научног подмлатка. У школе увести верску наставу.

VI

ВОЈСКА

Искључиви задатак српске војске је да брани државне границе у складу са њеним друштвеним уређењем. Странка ће се залагати за деполитизацију војске, за враћање старих симбола српске краљевске војске, шајкачу, ордење, називе војних јединица и друго.

VII

ЦРКВА

Вратити Српској православној цркви поштовање и достојно место које је имала у животу српског народа Српски народ треба да има обавезу и дужност да се од сада он стара о заштити и слободи деловања Српске православне цркве, јер га она као верска институција није никада изневерила а очувала му је националну свест и светосавски дух. Српска држава треба да обнови све манастире и цркве које су порушене или запуштене, затим да дозволи отварање болница, обданишта и других хуманитарних организација при цркви. Цркви се морају вратити или надокнадити одузета добра, њиве, шуме, виногради, легати и збирке, као и имовина која јој је на подручју данашње Југославије отета било у доба ратне окупације или после рата Пркви се мора омогућити приступ у свим средствима јавног обавештавања Подржаваћемо напоре да се у свим основним школама уведе изучавањеоснова хришћанства и светосавља (веронаука). Српска држава ће празновати дан Светог Саве, православни Божић и Ускрс. Вој'ницима и затвореницима треба дозволити верске обреде.

Српска слога, мај 1991

11