Bogoslovlje
чин венчања. Економ велике софијске цркве, пресвитер Јосиф, je свршио тајну брака и положно венце на брачне стране. Неки су говорили као да je он за то добио допуштење од Тарасија, но људи који су изближе познавали ту ствар уверарали су да он није давао своје допуштење, да нпје одобравао пзвршени факт и није меньао своје гледйште на тај брак, сматрајућп га за незаконит. Но ипак се он није решио да иступи са отворени протестом и „није издржао до краја“. 1 Да би био доследан, Тарасије je требао испунити своје претње лишити императора св. причешћа, објавити његов брак са Теодото.м за незаконит и уништен и казнити Јосифа забраном од свештенодејства. Но он није учинио ни једно од тога. Он je продужавао општење са императором, ћутао о незаконитости гьеговог брака и салю je избегавао да у цркви служи заједно са пресвитером Јосифоли Но je у очима Тарасијевшм био акт економије, који je поред осталога био околности.ма пзнуфен и оправдан. Он се у стварн налазио у мучном положају : да би спречио гьегов протест император je употребпо шппјуне у лицу његових синфела, којп су пратили сваки његов корак, тако да без њпховог знања није ce люгао ни вифати ни разговарати ма с киме ; лица њему блиска и одана су гоњена па чак и слана у прогонство/ Не само то, него je илшератор претио да ће обновити гоњења противу св. икона, ако би патрпјарх што предузео противу њега или почео изводити своје претње. Знајућп карактер шшератора и придворну околину, Тарасије je imao разлога да се боји да ће цар испунити своју претњу. Мувајући благостање цркве, AiecTO да постојн по захтевшма строгости (ÙKpi/fciaç;) правила, он je то.ме претпоставпо да по речима једног писма IX в. „отрпп мање делимично зло, да мудро очува опште добро, испуњавајући речи: „Пазите на време, јер су дани зли“ (Ефес. V, Iб}. 2 Друкче je на све то гледала партија акрпвнста. И они су у свел!у што се догодило видели цео низ поступака, противник божанској заповести и црквеним правилима. Само Св. Писмо забрањује прељубу (изл. XX, 23), а онога који дрисп прељубочиницу сматра за безу.мног и нечестивог (Приче XVJII, 23), забрањује развод (Мт. XIX, 6) и каже; „ако ко
1 Mon. Methodii Syllage de vitando schismate. A. Mail Script. \'et. nova collectio... Roma 1825 —1838 t. 111 pars. 1 p. 255 и др.
2 Vita Theod. Sind. n. 26 Migne gr. s. t. 99 col 268, y руском преводу његових дела I, 38., ср. другу Vitae n. 26. ibid. kol. 141.
244
„Богословље“