Bogoslovlje
вођење. Стога je ово Ферстерово дело права драгоценост за педагогику литературу. Ово утолико пре, што оно у погледу на заснивање и унапређење људске културе не води ка човеку животињи, већ ка човеку, који тежи Богу, ка Богочовеку.
Dr. Јордан П. ИлиИ
ЈЕДНА ЗБИРКА ПРОПОВЕДИ ИЗ КРАЈА XVIII ВЕКА. Проповеди Стевана Урошевића
У библиотеци патријаршије у Карловцима сачуване су у рукопису проповеди Стевана Урошевића, проте шидског. Ово je она иста личност чију нам кратку биографију саопштава г. Д. Руварац у „Гласнику Срп. Патријаршије“ за 1923 год. (стр. 338). Та биографија je уједно и све што о овом преповеднику за сада знамо: да je рофен у Шиду око 1759 г,, био учитель у Илоку, Осеку и Шиду, зафаконио се 1785 г, наскоро постао администратор парохије у Беркасову, затим парох цркве Ваведењске у Карловцима (1789 г.) и катихета у гимназији (1791), и најзад прота у Шиду (1793 г), где je остао до своје смрти. Умро je 10 апр. 1805 г. Г. Проти Руварцу дугујемо и за ове биографске податке а и за то да смо могли имати у рукама саме проповеди.
I. У овој библиотеци имамо на броју 92 проповеди Стевана Урошевића, не рачунајући дупликате појединих проповеди и фрагменте. Све су проповеди марљиво израђене и читко и лепо нсписане на четвртини писаног табака, оделито свака проповед за себе. Нису, дакле, повезане, али су скушьене и чувају се заједно. Ако бисмо их делили по садржају, имали бисмо три трупе: празничних проповеди 55, недељних 22 и 15 пригодних проповеди и на спсцијалне теме. Распоређене пак према данима имамо; 1) од празничих проповеди, 1 проповед на Нову Годину, 2 на Богојављење, 2 на Благовести, 1 на Вел. Петак, 3 на Ускрс, 3 на Спасовдан, 2 на Духове, I на Ивањдан, 5 на Петровдан, 1 на Св. Илију, 2 на Преображење, 1 на Усековање, 1 на Малу Госпојину, 5 на Успење, 1 на Св. Димитрија, 3 на Арх. Михаила, 6 на Ваведење, б на Божић и 9 на Св. Николу; 2)
357
Једна збпрка проповеди из краја XVIII века