Bogoslovlje
трећи пут рече монах Брами: Пријатељу драги, не питам те, јеси ли ти Брама, велики Брама... (и т. д.), него: где ова четири елемента, найме: земља, вода, ватра и ваздух без остатка ишчезавају? Тада овај велики Брама узе под руку овога монаха, одведе га на страну и говораше му овако; Овде, о монаху, богови браманског света мисле да нема ничега што Брама није прозрео и сазнао, и да нема ничега што Брами не би било откривено. Зато ти ja нисам ни одговорио у њиховом присуству. Али, ни ja незнам, о монаху, где ова четири елемента: земља, вода, ватра и ваздух без остатка ишчезавају. Ти си погрешио и ниси добро учинио што си обишао Узвишено г а (т. ј. Буду) и што си на другом месту тражио одговор на ово питање. Иди, о монаху, ка Узвишеноме и постави му ово питагье, и што ти он буде одговорио, тога се мирне душе држи. Тада, дакле, о Кевада, колико би брзо могао један снажан човек савијену мишицу да испружи или испружену да савије, ишчезе онај монах из браманског света (неба) и појави се преда ме .. ,“ 1 )
Један од новијих и одличних познавалаца будизма, R. Fische!, наводи разговор Будин са једним који га je директно питао: да ли постоје богови? Буда je избегао да на ово директно питање дй и директан одговор, као што то он у свима сличним приликама чини: „У свету се уопште верује као да има богова.“ 2 ) Из многих Будиних проповеди види се да je ■он називао богом човекову вишу егзистенцију, егзистенцију нешто савршенију од егзистенције просечног човека. Бог и човек, по Будином схватању, у ствари су једна духовна суштина у разним егзистенцијама; „Један човек може да постане у идућем рођењу бог, један бог, пак, може да постане (у идућем рођењу) човек или животиња или чак и безживотна ствар.“ 3 ) Изнад свих ових облика егзистенције стоји он, Буда, и не само он, него и сваки његов потпуни следбеник. А он, по своме сопственом учењу, само зато тако високо стоји, што je пронашао пут спасења, пут дефинитивног уништења егзистенције која je и сама по себи бол.
Б Dighanikaya (Kevađdha-Sutta) XI, 67—84.
2 ) Richard Fische!, Leben und Lehre des Buddha (Bibliothek; Aus Natur und Geisteswelt. B-d 109). Leipzig) Berlin 1921. S. 51.
3 ) 1 b., S. 50.
111
Месијанска идеја код културних народа пре Христа