Bratstvo

_- 200 =

или добије унапређење. баца жену. заједно са дететом н одлази другој... Треба једаред учинити крај дивљачкоме многоженству...“

После ових и много сличних говора закон о браку, који је предлагао комесар, одбачен је“.

Прогови хришћава у Сирији. Рајтеров биро јавља, да су америчке мисије, школе и цркве, које се налазев јужно од Дамаска, потпуно изгореле. Друзи изгоне Јермене и остале хришћане из Сирије. Маса бегунаца налази се у гравицама Палестане Хввасова агенција јавља, да је више од хиљаду хришћана напустило Дамаск. („Новоје Времја“ МО 1362.)

Литање патријаршије у Русији, Београдски лист „Новоје Времја“ од 11. нов, 0. г. доноси чланак митронолита Кијевског Антонија против „живопрквеног“ Сабора, Митрополита Антонина и Јевдокима. Митрополит Антоније назива сабор и његове представнике лажним и брани установу патријархата.

Рад св. Архејерејског Сабора. Јесење заседање Ов. Архијерејског Сабора отпочело је и трајаће дуже времена. На дневни је ред стављена арондација епархија, избор епископа за никшићску и херцеговачку епархију, нројекти Закона и Устава наше Цркве, питање религиозних друштава и верско-народног просвећивања. Очекује се да ће рад Овог заседања бити плодан. -

Ватикан ин наша држава. Преговори са Ватиканом нису се могли наставити услед болести делегата г. Јанића. Ватикан је пред саме преговоре присвојио завод св. Јеронима, који је својина наше државе.

Руска иателигенција 8 вера. Сарадник „Руспресса“ говорпо је са једни руским истакнутам јавним радником, која се скоро вратио са свог нелегалног путовања у Русију. Овај је изјавио поред осталог, да је савремена руска пателигенција у Русији религиозна пи да показује велико интересовање за руску религиозну литературу. („Новоје Времја“ Ме 1361).

Автокефалност руске цркве у Пољској. Поводом проглашења автокефалности руске православне кркве у Пољс ој. које је обављено 17. септембра, бавила се пољска штампа питањем пра'ославне цркве у Пољској. Званична штампа поздравља овај догађај п жели да се односи у толикој мери среде да представљају епоху у животу православне цркве у Пољској. („Слово Пољске, МО 257). Клерикални рамокатолички листови устају против автокефалног устројства православне цркке у Пољској и против православне цркве уопште. Ке. Мистковскај у „Пољаку-Католику“ види у проглашењу автокефалности процес распадања „организма источна шизме“. Неки руски емигрантски листови такођер осуђују акт проглаше: ња автокефалности. Међутим „Воскресное Чтенје“ као полузванични орган руске. правосл. пркве у Пољској оправдава овај акт, региструјући ева противна мишљења и истичући да се у руској Пољској налази 3,100.000 православних Руса. 5

Маша Црква у иностранству. Св, Архијерејски Сабор на својим последњим седницама решавао је питања православне цркве у Чехословачкој, положајем наших епархија у Мађарској и Румунији. („Правда“ бр. 318)

Московски „обновленческн“ синод архнеписколу Кентерберијском, Противтихоновски Синод обратио се примасу Енглеске с посланицом, у којој тврди, да се под његовом влашћу налази 118 епархија са [85 епископа, 47.500 свештеника и ђакона, 3 духовне академије, многобројне богословије и цели низ црквених установа за издавање књига. У томе писму Синод пита, зашто енглеска црква игнорише синодалну руску цркву На крају писма Синод напада митрополита Антонија и Евлогија. („Воскреснов Чтенје“ МО 42.). – 5

Наследник руског патријарха. Руска емигрантска штампа објављује погланицу 40 митрополата, архиепископа и епископа руске православне

у: |-ђ 5 ЈЕ