Cvijićeva knjiga

0 ОСНОВАМА ЈУЖНОСЛОВЕНСКЕ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ 47

ности да се народни дух слободно изрази, дау томе и држава налази интереса, и да се то уопште цени. Сада се може почети координиран рад у том правцу.

(Осим високог културнога циља, који је главно, то развијање своје самосталне цивилизације има и практичан значај, државну корист. Јер су данашње - словенске државе састављене од, истина, сродних или истоветних народних делова, али махом таквих који нису имали заједничке цивилизације, или су је имали у малој мери. Ничим се они данас не могу тако стопити у целину заједничког осећања и мишљења као својом самосталном цивилизацијом. Јер цивилизација се не намеће, већ постаје колаборацијом свију народних делова, већом или мањом, према њиховим способностима. Често су способности појединих група такве да се не могу поређивати, јер су друге врсте; али свака од њих на свој начин доприноси развитку заједничке цивилизације.

Тип самосталне јужнословенске цивилизације може се створити на основу најоригиналнијих и најплоднијих народних особина. Треба утврдити највеће врлине једнога народа, не његове лоше особине, којих, као што је познато, има у сваком народу. Немамо времена да се о њима бавимо, ма да би се требало на њих обазрети, јер су често сметња развитку праве цивилизације. У осталом, помињао сам их на другом месту. Имамо дакле да утврдимо ове психичке особине Срба, Хрвата и Словенаца које су се досада манифестовале и показале кго најоригиналније и најплодније.

То би се могло извести из њиховог понашања у току историских времена и из правца и начина њиховог културног развијања у тим епохама; затим, код њих нарочито, проучавањем данашње живе етнографије; и на послетку, на основу правца и духа развијања јужних Словена у току Х!Х века.

Историско-културна метода даје мало резултата код јужних Словена, јер се ониу ранијим