Dositej Obradović u Hopovu

96 Доситеј Обрадовић у Хопову

Ако би ко на њихово право насрнуо, нека одма протестују „у име наше, Синода, клера же и народа“. Да је на манастирским земљама било право отимање, види се из друге наредбе митрополитове, која. је издата на неколико дана после пређашње. Правице се манастирске, вели се у њој, зато вређају, што противна страна „бодрствујет“, и зарана узме оно што манастиру припада. Стога људи који имају виноград. на манастирској земљи нека десету бразду одброје, оберу и пре него што остало оберу донесу у манастир „да потом страна противна не возимет прилике десетак монастиру отети“. Тако и мотичину и аренду нека манастири од поданика унапред узимају.7)

Тако ће проћи још година дана у трзавици и свађи, па ће опет започети Формална парница. Опет ће онда доћи до комисија, до ревене манастира за парничне трошкове и свих већ познатих непријатности,

О генералној визитацији митрополит је на месту у сваком манастиру расшитао, ко досађује манастиру. Јаску су досађивали сељаци села Павловаца, који беху од манастира отели око 100 јутара. Прибиној Глави су досађивали сељаци из Сотина, Крушедолу спахија, барон Пејачевић, Кувеждину сам камерални провизор Фрања Призер и сељаци из Визића. Наравно да је међу налетицама био и барон Брњаковић, који је подговарао сељаке из Бешенова да секу манастирску шуму и да чине друге штете. Чули смо већ како је Брњаковић заклињао сељаке, „да би с њим протестирали, докле је монастирска земља.“ 6) Неналовић је на то искао, да му се таки елучајеви пријаве и да људе питају, чим им администратор прети и шта од њих тражи да сведоче.“")

У лето 1754. год. буде, најзад, на молбу митрополитову, од Њ. Величанства одређен кр. саветник и

25) Хоп. Цирк. Прот. бр. 12 (24 септ. 1191). 26) Хоп. Дирк. Прот. циркулар од 18 окт. 1158. 27) Хоп. Цирк. Прот. бр. 22 (21 јуна 1194).

) 8 сеарљезце на лциадаа авина пр 5ша ов