Dositej Obradović u Hopovu

Глава У Монашки устав у Хопову 115

пута паљен и плењен. 3) После Пожаревачког Мира, кад дођоше мирнија времена, почели су Хоповци свој манастир оправљати и дограђивати.

Ћелије од источне стране дограђене су или оправљене 1128 год. о трешку епископа славониског Никифора Стефановића, пострижника хоповеког п некадашњег игумана. У овом одељењу беше две „гостинице“ (у једној три кревета, у другој два) а међу њима три ћелије ш две кухиње.“) До гостионице на североисточном углу била је трапезарија. Испод гостионице, при земљи, беше „клисарница“ и до ње кухиња у којој беше Фуруна „од турских каљева“.

(Ја северне стране до трапезарије, која је довршена 1726 г. „иждивенијем монастирским“, беше кухиња „обшца“, велика, до кухиње стара трапезарија, алш без тавана или свода; јамачно је у таком стању остала после последњег пожара у турском рату 1116 године. а тако је стајала и за све време док је Доештеј био у Хопову.7) До старе трапезарије, на углу северозападном, беше једна ћелија „недоправљена“ | „дуварови каменом созидани, ниже свода, ниже тавана пмат“) коју је почео зидати покојни јеромонах СоФроније, 6) Испод северне стране зграде манастирске беше подрум п мешаоница.

18) У Ваписима Љ. Стојановића у брр. 1595 и 2800 епомињу се катастрофе из год. 1688 и 17116.

12) Што ће ове две кухиње, поред опшће манастирске Биће да су у своје време грађене стога што је већ био овладао идијоритам, те су се братија сама бринула за јелом сама кувала.

) У инвентару 164 г. се вели: „До кухини стара трапезарија со зидани дувари от камена, тавана и свода њест, доксати поред јеја созидани, но не сведени“ (а јошо ген. визит. 1159 је наређено, да седоврше доксати испред старе трапезарије). Данас се стара трапезарија употребљава, лети а нова зими. За Доситејево доба се, дакле, јело у садашњој зимској.

16) Тако је била ова ћелија у инвентару од 1108 гљ,а у инвентару од 1764 је ова ћелија још „недоправљена“. На

~

неравне унрите неред:

||