Dositej Obradović u Hopovu

198 Доситеј Обрадовић у Хопову.

уме, нека им тумачи катихизис и обучава их „прочимљ добрвмљ нравомљ“.79)

Као што је напред речено, Ненадовић је нагонио оратства да воде протоколе не само о приходима и расходима манастирским (што је и пре чињено, п ако. веома примитивно), него и о другим приликама и пословима у манастиру, на пр. о седницама братскога сабора, о пострижницима, о умрлима, да уписују у протокол циркуларе и контракте. Он је увео, где је год мислио да треба, писмен поступак. Тражио је, на пример, тромесечне и годишње извештаје о стању манастира. Тако се потреба писања у манастиру веома умножила. Писарске послове је у манастиру радио нарочит чиновник који се звао протоколист. Митрополит би строго казнио оне које би ухватио да немарно воде протоколе или да их никако не воде.

Као добар администратор, он је за циркуларе установио нарочит поступак (чл. 8Н.), да би све ишло орзо п уредно. По овом пропису циркулар је па Карловаца одношен прво у Раковац. Чим је акат стигао у манастир, морао га је игуман или, ако он није био у манастиру, намесник отворити, прочитати и наредити протоколисту да га од речи до речи упише у манастирски протокол. За већи циркулар остављено је за препис 3 сата,за мањи 1 сати по; ако је ствар врло журна, онда што брже. Чим је циркулар уписан, игуман га мора потписати п назначити кад га је примио,5') и онда под својом „копертом“ и печатом по-

'') Ову наредбу су ман. магистери добили о генер. визит. 1198 г. Том приликом је у женском манастиру Јаску (старом) одређена монахиња Епистимија да остале сестре учи Оче Наш, Богородице дјево, Вјерују и 10 зап. Божјих и да их упозна с правилом св. Пахомија „и по сему да управитљ сестре обдерживатиса“.

50) У циркулару од 2 вешт. 1759 г. (Хоп. Цирк: Прот. бр. 88) има напомена: „сеп циркуларђ во велкомђ мон. да протоколируетсн и вљ которвш денњљ гдђ пришелђ назнаменуетђ п намљ возвратитђ“.

па