Dositej Obradović u Hopovu

Глава УГ Калуђери Доситејева времена. 169

је настојатељ, под претњом суспензије, „у персони“ донети митрополиту последњи дан трећега месеца. Кад га донесе, „еше ширше насђ отђ устђ да извђстите о већхљ веше реченинхђ“, додаје митрополит у циркулару. Идуће године је тражио да репорти буду потпунији.о“) При састављању тромесечних репората, наређује митрополит, треба настојатељ да има пред собом сва правила и инструкције, и да испита тачку по тачку, да ли се испуњавају. Нарочито тражи опширан обавештај о братији и о статусу братства: колико пма братије, колико је умрло, колико се постригло и „прпобшило“, колико је на пут оправљено (да купе милостињу), а колико одбегло. (Бекство калуђера из манастира спомиње митрополит и овде као неку обичну п редовну ствар). Тражи такођер извештај о прњаворима и о манастирској економији.

На крају године је митрополит тражио генералан репорт.) У њему је требало дати извештај пре свега о братији, онда о манастиру и његову имовном стању. колико има дуга и за какву се потребу задужио, затим потанко да се извести о приходу и расходу, 0 економији, о чељади и о прњаворцима.

И са репортима се натезало. Архимандрит Вићентије морао је често подсећати пемарне или заборавне настојатеље, да је време да се донесу репорти, а кад таке опомене не би помогле, митрополит је попретио, да ће оне настојатеље који не буду на време донели репорте оглобити са 12 Фор. (јамачно у корист школског Фонда). Морао је давати после и нова упутства како да се састављају репорти.об) Али што је најинтересаптније, мптропољит је понеког настоја-

теља укебао, ла У репортима податке хотимице не-

а

А Р 55) У циркулару од 10 апр. 17155 г. (Хоп. Дирк. Прот. бр. 64). 55) Колико ми је познато, први пут их тражи архим, Вићентије у диркулару од 90 дец. 1196 год. (Хоп. Цирк. Прот.). 56) У циркулару од 19 децембра 1164 т. (Хоп. Цире. Прот.).

ЕЦ

сена ан наани ин

прави 7

правну

видре ин __-___- -_-__--_.

виа

и паендинани а ан =>