Dositej Obradović u Hopovu

88 Доситеј Обрадовић у Хопову

Добро обавештен описивач Славоније Таубе казује. да већина спахија не станује на добрима, него живе у Угарској, Немачкој или Италији. Пространим имањима управљају закупници или управници, О сукобима и парницама Фрушкогорских манастира и администратора илочког спахилуки могла би се писати читава књига. '!>) После год. 1740 пастаје међу суседима прави рат који је трајао неких петнаест година.

Год. 1741 је патријарх Арсеније ТУ осећао потребу да од царице Марије Терезије моли нову конФирмацију привилегија Фрушкогорских манастира. 'У) Он је то чинио зацело стога што је знао шта се спрема манастирима, па је хтео да буде приправан на све. У почетку 1748 године Масћае! Топаћив де Свегјаев, администратор добара кнеза Одескалкија, диже парниду на манастире због земаља. Тужба је била стога опасна, што у њој тужилац није порицао право на овај или онај комад земље, него на све манастирске земље, и у том се позивао на поуздане документе, који, тобоже, то доказују.

Черкић у тужби!) полази са гледишта које се на први поглед чини да је сасвим исправно. Цар Леополд је, вели, дипломом од 20 јула 1697 г. дао

17) Кнедфмећ УУЏећећи у. Тапђе (код Шишића о. е. ср. 292))-

12) Градива има у Митр. Арх. а биће га још више у бечким архивима, јамачно и у домаћој архиви кнежевској у Илоку. Овде ће се, како је ова парница за моју радњу епоредног значаја, на основу грађе из Митр. Арх. изнети само најпотребније.

18) Митр. Арх. бр. 99 ех 1741 у ексхиб. прот. Молба је датована у Карловцима 19 нов. Павао Пасарди, коморски администратор из Осека, извештава патријарха 15 јула 1142, да је његову молбу предао дворској комори (Митр. Арх. бр. 114 ех 1742 у ексхиб. прот.. Исти 30 јан. 1145 уверава патријарха, да ће извештај о реамбуланцији манастира поднети дворској комори (Митр. Арх. бр. 289 ех 1148 ехћрђ.).

14) Налази се у Митр. Арх. бр. 280 ех 1748 у препису, на леђима има овај савремен запис: „Опака протестација Черкићева “.