Evropa i Balkan : diplomatska istorija balkanskih hrišćanskih država u XVIII i XIX veku. Knj. 2, Evropa i Crna Gora. Sv. 1, Crna Gora između Turske, Rusije i Mletaka u XVIII veku

Х. ШЋЕПАН МАЛИ И ДУБРОВАЧКА РЕПУБЛИКА.

Шта је било по бегству кнеза Долгоруког из Црне: Горе, то, на основу докумената из млетачког архива, Симе Љубић овако казује („Гласник“ П, 2. стр. 11.—15. и 124.—160.):

Заштићен Русијом, почне Шћепан сада, да би се што више омилио народу и да би га што више привезао за се, још боље управљати државом. Одмах се прихвати да с преуређењем окрепи земаљску снагу, да поправи нарочито унутрашњу управу и судство, за што је завео 12 судија ва свако племе, од којих су неки с њиме боравили, а други су путовали по народу, кад. год је и куда год је затребало да решавају домаће распре; предузео је да гради главни друм кроз целу земљу, те том приликом буде од мине озлеђен на више места, по телу; а све му то прибави још већу љубав и углед. у народу. ·

Симе Љубић сувише брво прелази преко ових „озледа“. Шћепан је на овом трвом већем културном послу у Црној Гори, пробијајући барутом непроходне стене да направи први друм, лично управљао свима радовима, те се излагао највећим опасностима. И кад је прсла та мина, он је добио 16 рана; али, што је још горе за њега било, он је том приликом потпуно ослетео, те је као слеп управљао земљом до своје смрти (Медаковић стр. 65.).

Појамно је да су Црногорци, поред досадашње своје љубави према Шћепану, осетили и велико саучешће према човеку који је за њихово добро осакаћен за цео живот.