Evropa i vaskrs Srbije : (1804-1834) : s jednom kartom u boji

326 Е ЕВРОПА И ВАСКРС СРБИЈЕ

стотина дуката. „Ово наш кнез, рекао му је, за сад Вашој_

Светлости као знак свога високопоштовања, препоручујући нову депутацију милости Вашој. Наш би кнез сматрао за част писати своме пријатељу, али се бојао да се због овога не би Ваша Светлост нашла нешто увређена или да писмо не би што нашкодило једној или другој страни у ово критично време.“ За тим га је замолио да у свему поучи депутате. Пошто је опипао С а ал о И ОРИ АТИ КО ЕШ нио тон и обећао је да ће депутацију у свему помоћи. Сутра дан је био још љубазнији; рекао им је да његову кућу сматрају као своју, да долазе к њему без икаквих церемонија и саветовао их је да се Реис ефендији представе после Бајрама.!)

Руски посланик је дао депутатима најбоље савете. Препоручио им је да заснују везе с извесним виђеним личностима које се виђају с високим турским чиновницима и с дипломатима, да би могли сазнавати шта се мисли о српским стварима.) Депутати су успели да поклонима задобију књегињу Маврокордато, ћерку кнеза Морузија и неког лекара Аристовула, који је већ служио као агент раније депутације и кога им је Милош препоручио.) 5

С друге стране тумач турске владе, задовољан поклоном који је добио, давао им је такође савете. Одвратио их је да не даду Реис ефендији пет стотина хиљада гроша, које су, по савету руског посланика, хтели да му понуде, у случају ако њихове молбе буду повољно решене. Он им је саветовао да сачекају наименовање комесара турске владе за српске послове, па да њему тај новац даду. У исто време упутио их је да на будућим конференцијама не помињу више заштиту Русије, ни Акерманску Конвенцију, пошто би то било непријатно турској влади. Најзад напоменуо им је у напред да ће он у конференцијама говорити увек у интересу Турске, али да ће их тајно упућивати како да постигну жељени циљ. Што се тиче наследног кнежевског достојанства он је држао да га влада неће дати.

Реис ефендија је примио српске депутате тек 3. маја. Тај догађај изазвао је толику радозналост у дипломатским круговима да су тумачи свих посланстава били дошли да чују како ће депутати бити примљени. Пријам је био врло кратак и прост. Министар је питао депутате како су Милош и народ; они су из-

1) Српски депутати М. Обреновићу, 9 априла 1827. г. (Прилози

за Српски Језик, Књижевност, Историју и Фолклор. 11. Београд. 1925.) 2) Српски депутати М. Обреновићу, 9 априла 1827. (Исго).

3) Књегињи је дато на поклон 3500 гроша, једно крзно од сибирске“

куне, у вредности 300 гроша и један сахат од 200 гроша за њенога сина. Што се тиче лекара њему је тада издато 1440 гроша. (М. Петровић. Исто. 1. 830-1).

Бреј 1 ови в ни