Gajenje male dece
40
половине груди и пантљику од ове везујемо са пантљиком од десне, али пришивене на самом рамену десне половине; после овога преклапа се десна половина и везује њена пантљика на углу са пантљиком леве половипе на рамену. Така се кошуља не може раздрмати и онда има мање опасности да дете може назепсти. Рукави треба са су дужи од ручица; при том морају бити толико широки, да оно може своју ручицу згрчити и исправити слободно у лекту. Кад је дете са свим обучено, онда се доњи крај рукава. учвршћује пантљикама за пелене. То је потребно, јер често пута деца не умејући да владају својим ручицама гребу себи лице и плачу од бола; осим тога у сну плаше сама себе покретима својих ручица. Горњи део рукава треба да је усечен, да не бисмо пришивањем рукава за раме пра, вили многе наборе, који би жуљили дете. Осим ових платнених кошуљица треба сашити кошуљице од Фланела, и њихове поле треба да покривају једна другу на два прста; рукави се кроје дугачки до лаката. Јаке у кошуљица не смеју бити високе и треба да су доста широке.
Деци не треба метати на главу капице, јер шавови могу нажуљити детету главу и изазвати болове. Дете врти главом све дотде, док год му не испадне за руком да мало окрене капицу, но тада му се петље упију у врат. Доста, сам пута видела на врату детету белегу и запаљење од самих петаља. Танко мекано платно може потпуно заменити капице. Мараме морају се склапати на перо. Крајеви такве мараме треба да се укрштавају испод браде п да пролазе ислод мишака; на леђима да се опег укрштају пи да се опет претуре напред. На крајевима мараме везана је пантљика. Мараме ове треба мењати два пута дневно.
Треба имати и повише трбушних завоја, а правити их ваља из танког батиста и скројити их тако, како би они покривали цео трбушчић; ка крајевима би се сужавали док на самом крају не би били шири од три прста.