Gajenje male dece

т3

прорачунали су да су од све умрле деце од неуредног храњења нешто мало више од 4 процента имали добру храну, осталих 96 процената деце умрло је од рђаве хране: Још је занимљивија ова таблица:

Од 120 деце која су за девет месеци сисала само мајчино млеко, било је добро развијених 609, средње развијених 259 и рђаво развијених 140 „ = Од 68 деце, која су сисала само првих шест до девет месеци и која су се после поред сисе- хранила вештачком храном, било је добро развијене деце 21", средње развијене 30 и рђаво развијене 197. Од 216 деце која су сисала доста често, али која су се још одма у првим месецима почела хранити и вештачком храном, било је 517 добро, 29) сре= дње и 249. рђаво развијене деце. Од 278 деце, која су сисала ретко а која су се почела хранити вештачки још у првим данима свога жевота било је: 989 добро, 269 средње и #59 рђаво развијене деце. Од 40 деце, која још првих дана живота нису окусила мајчиног млека, било је 209, добро, 259, средње и 659 рђаво развијене деце.

Последњи податци нам казују да је за дете нездраво не само онда, кад се оно вештачки храни, него и онда; кад се поред сисе дете храни још и вештачки. Здравље детета зависи и од тога колико ш како дају детету те вештачке хране. У овом треба бити веома пажљив, јер цисре казују да је дете у толико више развијено у колико више сише; али и у овоме треба бити умерен. На жалост у обичном животу и у овоме греше; услужне, добре матере, тетке, дојкиње старају се да њихово љубимче не остане гладно, ш тек што прогледа, они га запајају камилтејем, шећерном водом, кашом и т. д, они и не мисле да таким храњен.ем долазе до резултата, који су са свим супротни онима, које они желе да достигну. Оне не замишљају да кљукањем детета кваре његове органе за варење, не даду му да се правилно, уредно храни и тиме га глађу