Geografsko znanje o Srbiji početkom 19. veka : (sa dve karte u prilogu)

85

је и Гробосиље у Јадру, с друге стране Цера; Јаребице није намастир, нето црква Јаребичка, у селу Јаребицама (а у Јадру је намастир Тро· њоша (један сат од Тршића), којега овђе нема); тако и Четасаја (Сиротињ!) у Крајини или је црква, или је ружно, или влашки написано; Зашто у Крајини имају само два намастира: Вратна и (28) Букова; из Рибнице у Брзу Паланку преко планине, која се онђе зове Мироч, а, 5игрисх нијесмо чули, прем да смо онуд пролазили и живили, има Жађт= твед а не Лешо.

4.) Ђекоја су гнатна мјеста изостављена, н. п. планина Гучево између Јадра и Дрине; једно велико острво између Нове Ршаве и Кладова, које онуда зову Остров гол, или по турски Читлак ада: на њему имају старе зидине, као и према њему на десном бријегу (29) Дунава; по том острву људи ору и сију. (30).

(Осим овог прилично чисто написаног концепта има још Вукових бележака, нешто преко шест страна четвртине табака, које нису у овом концепту употребљене, све се тичу другог дела Вајнгартенова чланка о Орбији:]

„154 У Новом пазару сједио је Немања.

157 Жтафа: (Врачар); до Гроцке нема 6 сати, него само 4, а 6 до "Омедерева; а до Палежа 6 а не 81,

159 'isbar

161 Me|fpmax

168 Турци не бране ићи никоме сувом, него људи (страни) воле водом.

164 Зараде се

165 Егабипа (Отублина).

167 Оиуиетиа ођер Зифеђил (Вучитрн).

172 Сетепома, Зтеђегоо (Смедерево).

174 Турци су држали Соко, али су Орбљи заповиједали наијом. (1)

175 Фет“ орер Серпг

0 (1)') раздјељеније не ваља низашта: Орбија се дијели на наије, а наије на кнежине; наија има и од преко 200 села; кадије су сједиле само по варошима, а не у сваком селу. Фирајфе није обеооЊ) Кажите му шта је Сердар.

176 Фата), Забапа (Бадања), то су проста села, нити могу имати наије (а што су на карти написана већим словима, то је његова кри-

8) [На 27. стр, има незгодна Вукова примедба о начину писања Ћелије (СлеШе). На 32. стр. има Gememka:] „89 COhamgin (Чампије, лађари), који су из Босне спуштали чамове у Бијоград, и наимали код даија Ji код капетан паше зворничкога као војници.)"

7) [Ваљда је хтео написати: „Ово.

8) [Овде је Вук написао другу, нејасну, реч, а треба ова.)