Glasnik Skopskog naučnog društva

БЕЛЕШКЕ.

ПРЕИСТОРИЈСКИ ЗЛАТАН НАКИТ ИЗ ЈУЖНЕ СРБИЈЕ.

Почетком 1926 год. набавио је Народни Музеј у Београду један преисторијски накит (ђердан) од чистог злата, за који продавац каже, да је нађен у Јужној Србији. Пошто је накит набављен из друге или чак и треће руке, нису се могли сазнати тачнији подаци што се тиче места и околности налажења, и да ли је то цело једно налазиште или само један део. Највероватније је, да наш ђердан потиче из једног гроба. Накит се састоји данас из два засебна низа и један садржи 92 комада нанизаних златних зрнаца (ђинђува), а

други 79 комада. Али је то само случајно, јер их је тек налазач овако нанизио, да би лакше продао свој налазак. Вероватно је, да је првобитно био само један једини низ.

Ђердан, онакав какав је дошао у Народни Музеј, има тежину од 5552. чистог злата. Поједини делови накита имају облик биконичних пробушених ђинђува разних димензија. Најмањи комади имају пречник од 6—7 мм, а два највећа имају пречник од 14 и 1275 мм, са дужином од 16 и 14мм. Ђинђуве су данас нанизане по величини тако да се у средини налази највећи комад, а од њега полазе лево и десно све мањи и мањи комади, као што се и данас нижу ђердани. Овај ред био је, вероватно, и првобитни. Без обзира на димензије могу се и иначе два разна типа зрнаца разликовати. Један на коме се оцртавају јасно оба конуса. 'Ђинђуве су у средини ивичасте. Други на коме је ова ивица расплинута, тако да су комади више или мање кугласти. (Сви су комади ковани, а не ливени, као што је то често случај.

Најближа паралела за наш накит јесте преисторијски златан накит из Велике Врбице, сада у Народном Музеју у Београду, који је М. Митић публиковао у другој години Старинара новог реда, стр.99 и даље. Разлика између ова два накита је у томе, што је накит из Велике Врбице већим делом састављен од сасвим малих ђинђува са пречником од 4—5мм, док поједини делови накита из Јужне Србија имају најмањи пречник од бмм. Што се самог метала тиче, изгледа да је накит из Јужне Србије од много чистијег злата него накит из Велике Врбице, који је од врло бледог злата, дакле, мешаног са сребром. Анализа метала, наравно, није се могла извршити.

Што се пак тиче порекла накита, не ћемо рећи да је он импорт из области јегејске културе, али је несумњиво, да је тај накит рађен под утицајем те

19