Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.
ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ С.Х.С. 223
живања и проучавања терена. Тек на крају друге и треће године предвиђа се минимум закопа или бушотина од 50 текућих, 100 кубних м. или толико избушених рупа. Такса износи само 150.— дин. од једне општине.
Иза овога, или и раније, може се добити искључиво право истраживања на целокупне просторије или делове све. три, две или једне општине, а према плану израђеном према генерал.-штабн. карти. Границе простора означава истраживач а ограничење врши стручна комисија. На овако дати простор истраживач плаћа унапред годишње држави по 10.— динара од једног простора (500.000т2). Ако је истраживач међутим нашао повољно рудиште и то пред стручном комисијом докаже, онда му се издаје концесија на 50 година уз плаћање годишње унапред по 12.— дин. од рудног поља (100.000 га2). Та концесија може се продужити и на даљих 50 година. Тиме задобија концесионар права, да све потребне предмете, машине и материјал, узвози из иностранства без царине, као и да извози своје продукте. Њеми се оставља и право експропријације приватних земљишта кад се утврди потреба за то. Дозвољава му се и употреба водене снаге бесплатно, као у државних шума али под нарочитим условима.
Да проговоримо овде неколико речи о закону за минерална уља, земне смоле п гасове у Југославији.
Главна је одредба, да Министар даје право лицима или у земљи заснованим друштвима, на обделавање, поређаних битумена, што не важи и за остале копове.
Право истраживања даје се на простору највише до 8 квадр. километара у виду правоугаоника, чија мања страна мора имати најмање 2 килом. једним оваквим правом може се убухватити највише 100 оваких простора с тим, да простори чине једну целину. То право истраживања траје највише 5 година под условом, да истраживач у току једне до једне и по године изврши претходне студије на своме терену и започне истражне радове бушењем. За сваки истражни простор плаћа регалног данка држави 400.— динара годишње унапред. — Истраживач је дужан да регистрира своју фирму у року од 6 месеци. — По успешном истраживању издаване се истражиону терен за обделавање у величини од 50 хектара на основу једне дубинске рупе. Истражилац може ограничити терен за обделавање до величине од највише 8 таквих простора за обделавање а по 50 хектара у сваком истражном простору. Право обделавања траје 50 год. и за сваки простор плаћа се унапред по 20 дин. регалног данка. Сем овога, обделаоци плаћају држави још 25% од чисте добити. Ако је обделаоц Акционарско Друштво, Држави се уступају бесплатно 25% потпуно уплаћених деоница са једнаким правима. Страни поданици могу бити примљени са највише 50% уложног капитала; Држави припада бесплатно 25% а 25% остаје за. јаван упис домаћег капитала.
Ове одредбе које важе за целу Краљевину истичем овде нешто опширније, пошто оне могу да буду од ширег интереса с обзиром на факат о доказаним многобројним појавама нафте у Југославији.
Ing. Драгутин Р. Степановић, Начелник Генер. Руд. Дирекције.