Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ С.Х.С. 313

стодавца на пуномоћију није потребна. Овим се чини изузетак 5 80 грађ. суд. поступка. Али у извесним случајевима је ова потврда потребна (в. чл. 143 фин. закона од 1924/25. год. као и, у вези стим, наредбу Министра Трг. и Инд. од 3 априла 1924. г. (Сл. Новине бр. 80724). Сви они који не станују у нашој земљи морају имати заступника, који станује. Какви треба да буду описи и нацрти, видети 8 89 зак. и наредбу Министра Трг. и Индустрије од 17 нов. 1920. г. измењена и допуњена наредбом од 12 марта 1921. г.

По пријавама патента решава Одсек за патенте. Решава се по систему претходног испитивања т. ј. претходно испитује пријаву један референт, да ли је исправно поднесена и да ли одговара закону. Ако је пријава исправна референт је подноси пријавном Одбору на решавање .

Ако Одбор усвоји пријаву, она се објављује, о трошку пријавиоца, у Гласнику Управе, званичан часопис исте.

Приговори. У току од два месеца од дана објаве пријаве, свако заинтересовано лице може да спречи дефинитивно давање патента, ако уложи приговор и истим докаже да пријавилац или пријављени проналазак не испуњавају горе изнесене материјално правне услове за стицање права патента (да пријавилац није творац проналаска, или проналазак није способан за патентирање и т. д.). или да је пријављени проналазак зависан од другог већ патентираног проналаска.

Право патента. Кад се приговор не усвоји или прође горе поменути рок од два месеца а ниједан приговор се не уложи, објављени проналазак се уводи у регистар патената а решење о давању патената се обзнанује у Гласнику управе, о трошку пријавиоца. То је дефинитивно задобивање права патента. Тад се издаје и патентна исправа, пошто се оштампа проналазак засебно, (пат. спис).

Овако задобивено право патента улази у имовину сопственика, као и остала права, и с њим може располагати слободно т. |. отуђити га, зало жити, уступити на уживање (лиценца), и т. д.

Право патента траје 15 год., после ког времена постаје опште добро.

Право приоритета. Законодавац не трпи два паралелна права патенга на један исти проналазак. Стога поднесена пријава ужива право првенства од дана кад је поднета тако да доцније поднесена пријава губи дејство. Приоритетно право оснива се несумњиво на претпоставци да је први пријавилац и прави творац. проналаска.

Употреба од стране трећих лица једног већ пријављеног или патентицраног проналаска. Ако у доба, кад је један проналазак био пријављен за патентирање, неко друго лице је већ употребило тај проналазак али не јавно, то лице задржава и даље право да употребљава тај проналазак. Ово право личне употребе проналаска може да се отуђи или наследи само са предузећем.

Напоменимо овде још и право Министра Војксе и Морнарице, који има право да употребљава један патентирани проналазак, ако.се односи. на одбрану земље.

Ексаропријација патента. Ако Држава нађе да општи интерес 3ажтева да само она употребљава један проналазак или пак напротив, да један проналазак треба одмах да постане опште добро, може тај патентирани проналазак да експроприше.