Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

312 ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ С.Х.С.

Таке на територији предратне Србије, важили су закони о заштити мустара и модела и о фабричним и трговачким жиговима, оба од 1884. г.; на територијама бивше Аустро-Угарске Монархије, закон аустријски од 11 јануара 1897. г. о патентима, закон о узорцима и моделима од 7 децембра 1858. и 23. маја 1865. г. и закон о трг. и фабричним жиговима од 6. јануара 1890. и 30. јула 1895. г. угарски закон о патентима од 14. јуна 1895. и др. Црна Гора није имала ни један закон о индустријској својини.

Унификација закона у данашњој нашој Краљевини постигнута је била прво Уредбом од 15 новембра 1920. г. (Сл. Новине бр. 265/20), која је доцније, у смислу чл. 130 Устава, озакоњена са малим изменама, и постала закон од 17. фебруара 1922. г. (Овај је закон преведен на француски и немачки). Услови и формалности под којима се задобивају права инд. својине на основу зак. од ту. фебруара 1922. 2.

Патенти,

Право патента је право искључиве употребе проналаска на пољу занатске или индустриске производње. | Ово право на проналазак може да има само прави проналазач, наследник или пријемник права. Проналазач је као оснивалац права. Онај ко први пријави проналазак, сматра се проналазачем све док се противно не докаже.

Али сваки проналазак не може да се патентира. Прво, проналазак треба да буде нов; ну поред тога има извесних проналазака, који и ако су неви, не могу бити заштићени. |

Новост проналазака. Проналазак неће се сматрати новим, према томе не може се ни патентирати, ако је пре пријаве за патентирање био објављен путем штампе или полиграфије и описан тако да су га стручњаци могли употребити; у нашој земљи јавно употребљаван, излаган или приказиван на углед тако да су га стручњаци могли употребити; био предмет привилегије на територијама бивше Аустро-Угарске Монархије. (5 10).

Специјални проналасци искључени од заштите. Извесни проналасци, поред тога што би имали све услове за патентирање, не могу се заштитити. Овакви проналасци су лимитативно побројани у 8 9 зак.

То су: 1) Проналасци, чији се циљ или практична употреба противи законима и законитим наредбама или јавном моралу или је очигледно намењен обмани грађана;

2) за научна правила и начела као таква;

3) за проналаске чији предмет потпада под државни монопол;

4) за проналаске који служе: за људску и сточну храну; или као лекарије и средство за дезинфекцију; као и за материје произведене хемиским путем.

Пријављивање патента. Да би се задобило право патента, мора се проналазак пријавити, видели смо, Управи за Заштиту Индустриске Својине, са тражењем да се да патент.

Пријава треба да садржи: Име, презиме, занимање и место становања молиоца (пријавиоца), као и пуномоћника, ако га има; захтев за одобрење патента; наслов проналаска; пристанак да ће се платити штампарски трошкови. Уз пријаву треба поднети два једногласна описа проналаска, нацтре као и пуномоћије, ако се подноси преко пуномоћника. Овера потписа вла-