Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

352 ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ C.X.C.

ботица — Џомбољ, Љубљана— јасенице, Ракек — Марибор,Загреб — Ђе-. кењеш.

Поред железничких веза за: међунардни поштански саобраћај исх)ришћене су ваздушне везе Француско-Румунског Друштва, чији аероплани саобраћају у правцу: Цариград—Београд—Будим Пешта—Праг— Париз

УПТ Унутрашњи Поштански Саобраћај. За унутрашњи поштански саобраћај искоришћене су све железничке и паробродске линије, а сем тога: у крајевима који оскудевају у железничким везама организовало је Министарство Пошта и Телеграфа у сопственој режији аутомобилски саобраћај који се врши на одстојању од 2000 километара. На сувоземним путевима врши се пренос поште и путника колима, а где то теренске прилике не допуштају, преноси се пошта коњима и пешацима.

ТЕЛЕГРАФ.

У Краљевини С. Х. С. има укупно 1850 телеграфа, од којих 662 код железничких станица. Сви тедеграфи врше, поред унутрашње, и међународну службу.

Краљевина С. Х. С. у непосредној је вези жичним телеграфом са: Италијом, Аустријом, Угарском, Бугарском, Грчком, Румунијом, Чехословачком и Албанијом, а бежичним телеграфом ради непосредно са Француском, Чехословачком, Сиријом, Аустријом, Швајцарском, Енглеском и Немачком.

Краљевина С. Х. С. прима и у терминалу и у транзиту приватне телеграме са уговореним и шифрованим слогом. Право на употребу шифре у терминалу имају новчани заводи, трговачка предузећа и агенти, пошто претходно за то добију одобрење Министарства Пошта и Телеграфа и положе одређену претплату. У транзиту су допуштени по сниженој тарифи и телеграми названи „ЧНегбв“ и они се размењују у ваневропском режиму.

За телеграме по унутрашњој радњи наплаћује се по О.50 дин. од речи, а за међународне по општој међународној тарифи, рачунајући за Краљевину С. Х. С. по 9 зл. сантима на име терминалне и 7 сантима на име транзитне таксе за европски режим и по 15 сантима на име терминалне и 12 на име транзитне таксе за ваневропски режим. По специјалном споразуму ова је такса снижена за телеграме који се размењују између Чехословачке и Краљевине С. Х . С. тако да целокупна такса у место 25 износи 19 зл. сантима од речи. Таксе се наплаћују у динарима по еквиваленту који се с времена на време одређује по берзанском курсу златног франка. Од 1. јуна 1924, еквиваленат је 1 према 15.

У Краљевини С. Х . С. допуштене су и инсталације приватних пријамних радиотелеграфских станица под условима Правилника нарочито прописаним за ове станице. Увоз радиоапарата подлежи нарочитом одобрењу Министарства.

Главна радиостаница у Београду, (Београд—- Раковица) поред тог, што врши размену телеграма, даје и концерте у нарочито одређеним часо_ вима.

БЕЖИЧНА ТЕЛЕГРАФИЈА.

· Бежична телеграфија у Југославији у знаку је развитка. До сада су отворене три веће станице, у Београду на Бањици, у Сарајеву и у Рако вици.: Прве две су већ неводољне за службу која се нагло развила, и то у пркос великим променама и трансформацијама Бањичке станице.