Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

TA ora Pra Aaa првом

ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ C.X.C. 353

Станица на Бањици има 20 киловата, а Сарајевска 10. Ове две одр:жавају међународну бежичну службу и шаљу дневне извештаје Паризу, Лиону, Кракову, Прагу и Риму. Бањичка станица такође свакодневно у 8 сати ујутру шаље радиограм новости свима европским станицама.

Ове две станице примају вести од свих европских станица, али је за сада пријемна новинарска служба толика, да нису у стању јаче развити своју делатност у одашиљању вести. Сарајево може слати радиограме Лондону, Бечу, Кракову, Берлину и Прагу.

Држава исто тако има две мале станице у Котору и Скопљу.

Министарство Пошта спрема план за велико проширење безжичне службе, и припреме се чине у велико за подизање шест станица са комплетним инсталацијама у Загребу, Сплиту, Подгорици (или Цетињу), Новом Саду и Скопљу. Највећа од ових станица биће Љубљанска која ће имати 10 киловата и која ће бити у стању да одржава везу са свим европским државама. Загребачка и Скопљанска станица имаће по 2 киловата и биће употребљене за саобраћај са оближњим и суседним државама.

Највећа пак станица у Југославији је Раковичка, коју је саградило Француско Радио Друштво. Ова има три одељења, станицу у Раковици за одашиљање вести, пријемну станицу, и централу у Београду. Инсталација у Раковици заузима површину од 220.000 кв. м, има своје стројеве, има пилоне од 150 метара патент Т. 5. Е. две групе патентираних алтернатора и може слати речи у брзини од 100 речи на минут. Београдска централа прима и шаље истом брзином. Станица у Раковици одржава везе са свима страним станицама по уговору са страним друштвима. Она,има и апарат за бежичну телефонију, новинарску службу, концерте итд. Свакодневно од 6.30 до 7.30 има концертни програм или билетен са новостима. Дужина таласа је 1680 метара. Куповина земљишта и грађење станица стајало је 40 милиона динара.

ТЕЛЕФОНИ.

У Краљевини С. Х. С. има 892 телефона, који имају и јавне говорнице . Телефоном су везана међусобно сва обласна места, а ова и са престоницом у Београду. Сва среска места пак везана су телефоном са окружним и обласним. Већи број сеоских општина такође је везан телефонски са среским местима, а преко ових и са окружним. Постоје и приватна телефонска постројења у границама једног истог имања, која служе за интерне потребе власника дотичног имања. Има их која су у вези са државном мрежом. Краљевина С. Х. С. везана је директним телефонским линијама са Аустријом, Италијом, Угарском, Румунијом и Чехословачком.

Такса за телефонске разговоре у унутрашњем саобраћају наплаћује се по удаљености места из кога се захтева разговор према месту које се жели, те су сва места подељена у четири зоне. Прва је зона за зрачно одстојање од 6—100 километара, у другу зону улазе места са одстојањем од 100—-200 км. трећа је зона од 200—400 и четврта од преко 400 км. _ У првој зони је такса 15 дин. од јединице времена (3 минута), у другој 20, у трећој 25и у четвртој зони 30 дџн. од јединице.

Међународна телефонска тарифа одређена је посебним споразумима са заинтересованим државама.

Телефонски претплатниции подељени су у неколико категорија, од

23