Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

|

370 оба ЈАК ККАСЈЕМ МЕ 8.Н.58.

Sav je ovaj ma: terijal, posle toga, većim delom uništen, brodove su ra-” sekli a samo po nekoja od modernih lakih jedrilica, odvučena iz Boke Kotorske, vije danas italijansku zastavu.

Saveznici su ostavili samo 12 malih torpiljeraka, u slabom stanju, novoj mornarici Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kojoj su ostale i neke kopnene ustanove bivše austrijske morna rice u Boki i Šibeniku; sve to manjeg značaja i sa nešto lučkog. uređaja.

Potpuno svesno da se pri ovakvom stanju mora početi iz početka, udareni su temelji za budu-

сплит. ći razvitak nove mornarice.

Osnovane su škole za podmladak podoficira u Šibeniku i mašinista u Boki Kotorskoj, a ustanovlijene su i druge škole za spremanje stručnog osoblja.

1923. gođine počela je dejstvovati nova Pomorska Vojna Akademija u Gružu, visoka škola za obuku budućih oficira.

U glavnom, takođe za školskes vrhe nabavljeno je 1921. godine: 6 topovnjača, manjih brodova, od 520 tona, sa 16 milja brzine koji nose dva topa. Ove jedinice su uvršćene u našu flotnu listu kao minonosci i to sa imenima: „Galeb“, „Soko“, „Jastreb“, „Kobac“, „Orao“ i „Labud“.

Među pomoćnim brodovima mornarice imamo „Sitnicu“ brod za transport vode koji služi i za školske potrebe, tri remorkera: , Jaki“, „Moćni“ i „Silmi“ i mali admiralski jaht „Vilu“. '

Тогрјагке, dobivene iz imovine austrijske flote, nose kao oznaku brojeve od 1 do 11, a ima ih osam na turbine i 3 zastarela; opravka ovih brodova bila je dugotrajna i opsežna.

Da su posade i ostalo osoblje mornarice dostigli dobru obuku, dokazuju lepi uspesi, koje je naša flotila postigla u većim vežbama, izvedenim u letu 1924. god., a i rezultat regate čamaca sa mornarima britanske Sredizemnomorske flote, u avgustu 1924. godine.