Godišnjak Kralj. Srba, Hrvata i Slovenaca za 1926 god.

ГОДИШЊАК КРАЉЕВИНЕ С.Х.С. 387

РАД НА НАРОДНОМ ПРОСВЕЋИВАЊУ.

још пре рата у Србији је приватна иницијатива чинила доста за народно просвећивање. Разна хумана друштва, нарочито женска, бавила су се народним просвећивањем, како мушке, тако и женске деце, као и одраслих. Држана су предавања по селима, осниване народне књижнице и издавана популарна издања. Нарочитог успеха су имале „Народне Новине“ Ж. Дачића. Али цео овај рад није био довољан, и захтевао је и више средстава као и већи број радних снага.

У Босни су такође постојала друштва за народно просвећивање, као: „Просвета“ за православне, „Напредак“ за католике, и „Гајрет“ (што значи напредак) за муслимане.

Сва ова друштва морала су за време рата обуставити свој рад на народном просвећивању.

У раду на народном просвећивању после рата опажа се велики полет. Поред старих удружења јављају се нова, а и држава обилније помаже њихов рад него пре рата. У Београду је на заузимање универзитиеског професора г. Николе Вулића основан „Народни Универзитет“ на коме универзитетски професори, књижевници, уметници и познати јавни радници држе свакодневно од 6—7 часова по подне јавна популарна предавања из своје <труке. Ова предаваања су често пропраћана пројекцијама, или уметничком интерпретацијом. За сада је приређено преко триста ових предавања, које је чуло преко 80.000 слушалаца. Оваква су предавања имала велика успеха, и по угледу на београдски „Народни Универзитет“, створени су народни универзитети и у већим центрима у унутрашњости. Великог успеха имале су сличне организације у Хрватској, нарочито у Вараждину и Карловцу.

Напред поменута друштва за народно просвећивање у Босни и Херцеговини, развила су после рата живу акцију међу широким народним слојевима. Поред предавања држани су и аналфабетски курсеви за одрасле.

Нарочито треба истаћи „Домаћичке курсеве“ Женског Покрета по селима. На њима се примају сеоске девојке од 12 до 30 година, а међу њима је често и младих удатих жена. Ту се оне учи хигијени, домаћинству, кувању и конзервирању поврћа и воћа у вези са домаћом економијом, ручним радовима и томе слично. Ако су ученице неписмене, одржава се и аналфабетски курс. До сада је Женски Покрет одржао 15 оваквих курсева по селима.

Да би цео овај рад на народном просвећивању био успешнији образовано је после рата при Министарству Просвете специјално одељење за народно просвећивање, које помаже приватна друштва или само врши организацију предавања и курсева. Ово Оделење Министарства организовало је досада преко 1300 предавања и разделило је поједниим својим комитетима за народно просвећивање 40 пројекцијоних апарата. Сем тога је разделило народу 60.000 књига популарне научне садржине и створило 1120 сеоских књижница са преко 100.000 одабраних књига.

Министарство је такође приредило своје издање јуначких народних песама. Оделење за народно просвећивање приредило је 675 аналфабетских курсева у Црној гори и Херцегевини, на којима је 10.000 одраслих људи и 1500 жена научило читати и писати. Слични аналфабетски курсеви постоје

•H у војсци, њих је до сада било 221, и на њима је око 10.000 војника научено писмености. , Оделење за народно просвећивање при Министарству Просвете ов-

25ж