Godišnjica Nikole Čupića

936 __БЕЛЕШшКЕ_О_ВАРИЈАНТИМА СРП. НАРОД. ПЕСАМА

— вољно п невољно. Измене које се у једној песми учине с тога што је песма у своме живљењу и кружењу дошла до певача који није обичан човек, могу доћи у категорију певачевих измена које се свесно и намерно чине у најлешпој сврси. Али оно што време собом доноси неминовно је, јер „време гради по Котару куле, време гради време разграђује.“

Разгледању тих појава у животу народног певања посветио је у нас Г Ст. Новаковић неколике своје радове од којих се нарочито истиче његово пспитивање народних косовских песама и њихових варијаната (Годишњица П) и проучавање онога што народ пева о последњим Бранковићима (Летопис Матице Српске књ. 150—152). Др. А. Серензен у својим познатим прилозима ка историји развијања, српских јуначких песама (у Агсћу-у и завршетак засебно) узео је систематско поређење варијаната, за своју студију. У томе је послу поређан врло велики број варијаната, и ако др. Серензен није имао при руци свих збирака наших народних песама. Процени пак његовој, попуњавању одговора на поједина питања у правцу литерарно-историског изучавања и појединим поставкама има се доста замерити. Реалисање личности Љутице Богдана, Сењанина Ива и др. не долази у ред послова који су довели до позитивног резултата. Али је, апстрахујући то, у томе раду не само прибрана већ и сређена велика грађа за познавање живота народног певања. — Ове белешке и јесу само допуна таквих радова.

Сам пак преглед варијаната износи нам појаве које се саме врстају по природи својој. Тако налазимо, донекле различите, песама у којима су једне исте личности и исти догађаји — у главном непро-