Godišnjica Nikole Čupića

Из Србије Кнеза Милоша ' 87

~

личитима бојама кецељу“, лепо ишаране чарапе и опанке, који су се утезали око ногу кајишима. Најзад су имале бели зубун од сукна, дугачак до колена или чак до земље, ишаран и искићен свуда по ивицама и по леђима црним и црвеним памуком, рудицом, шљокама, парама и ђинђујамал) — У Буковици су женске капе „подобне маџарским седлама“, само „што на коњима стоји напред, то на њиховим главама стоји остраг“. Окићене су „горе свуда с новци, сирјеч малим парама“, а на предњој је страни „један мали венчић с парама, приљубљен к капи, тако да када жена иде, а ове паре све се љуљају и звече“. На предњој је страни капа „доста раширена, пак свуда у наоколо с великима ресама опшивена, које низ бикуље доле висе“. И ове су ресе „с парама накићене да кад жена иде и оне паре с ресама љуљају се и звече“. Друге опет носе „горе на глави, више бикуља, једну капу, округлу како год бундеву“, из које „види се како какво цвеће, а из овога цвећа, више горе, виде се произникла пера паунова“. И ова је капа „свуда с парама искићена, да када иду, а паре, то јест, новци звече“. Остали делови одела слични су оделу нахија „Ужичке, Крагујевачке и тако даље“, то јест „носе ђердан, дугачку, извезену са широки рукави кошуљу, шарен појас, једну или две доле с ресама шарене кецеље, шарено извезене чарапе, опанке с кајиши и проче“.2)

Целокупно женско сеоско одело, сем опанака и неких украса на глави, и сав вез израђивало је само женскиње.3)

Деца су се по селима а све до десет и више година врло рђаво одевала. Мушка су на глави носила што и људи, а на горњем делу тела тек понеки део људске одеће. Женска су деца ишла гологлава, или су имала на глави фес, а на горњем делу тела понешто од женског одела. И мушка и женска деца, од појаса на ниже, имала су само кошуљу. У неким областима Турци су наплаћивали од мушке деце арач, чим почну носити гаћа.4) Лети су и једна и друга деца ишла боса, а зими су на ногама имала чарапе и опанке.

ђ) ј. Вујић, 1, стр: 106—107. Види и Вук С. Караџић, Срп. Рјечник нод зубун.

3) Ј. Вујић, П, 30. Неки делови женскога одела изгубили су се нешто ире доба Кнеза Милоша (Види: Вук С. Караџић, Срп. Рјечник код шарпош).

3) Ј. Вујић, 1, 107, |, 178; Пипрх 107.

у А. Рог, Кегзе хи Чеп Мопаскеп, 1792, 63.