Gvožđe
оу
се стопи сва и одмах у почетку издваја се силицијум и манган. Угљеник се издваја спорије него код метода са старим гвожђем. Ипак је продукција по овој методи бржа, него по предходној, јер се боље искоришћава топлота гаса услед тога, што се сирово гвожђе убаци већ растопљено и што се нема посла са кабастим старим гвожђем, које смета мирном дејству пламена и које је иначе као ковно теже топљиво. Ова метода је истовремено и најглавнији и најуспелији начин, да се ковно гвожђе добије непосредно из руде.
3) Метода Бертранд — Тнл, Ову методу су изумели директор Бертранд и инжињер О. Тил из Кладна (Чешка). Процес пречишћавања обавља се у двема базичним Мартиновим пећима, које стоје једна изнад друге. Прва половина процеса обавља се у горњој пећи, па се потом растопљени материјал источи у доњу. У прву пећ се убаци један део креча и руде као и хладног сировог гвожђа, па се преко тога сипа растопљено сирово гвожђе. Пошто се маса растопи, дода се други део креча и руде, да би се излучио силицијум и манган. Међутим фосфор и угљеник не изгоре потпуно. Процес у овој пећи траје 21 сата, па се гвожђе, пошто се предходно уклони згура, уноси у другу пећ и изручи преко већ убаченог старог гвожђа и отпадака. Додавањем руде и креча издваја се и овде згура, али у много мањој количини, што 'омогућава брже сагоревање угљеника и фосфора. Процес у другој пећи траје од прилике колико и у првој. Преимућство ове методе је у лаком излучивању фосфора. Услед тога и згура „има вредност као ђубре. Ради угљенисања и дезоксидирања употребљава се кад-кад и трећа пећ.
+) Хешова метсла. Ова метода се састоји у томе, шта. се донекле пречишћено гвожђе из Мартинове пећи преручи у један велики суд, из кога се згура одлије, а гвожђе поново врати у пећ, у којој се већ налази потребна количина гвоздене руде и старог гвожђа, као и креч ради издвајања фосфора. Пошто сада згуре има много мање, процес пречишћавања, т. ј. сагоревања остатка угљеника, фосфора и др. је потпунији и бржи, те је утрошак горива мањи, па је пећ мање изложена кварењу.
5.) Сурцицкивва, пољска метода, Пећ има две рупе за отажађе: горњу и доњу. Горња лежи тако, да се кроз њу може да источи згура и један део гвожђа. Прво се у пећи растопи старо гвожђе, па се после сипа растопљено сирово гвожђе. Кад се маса потпуно умири, убаци се у њу потребна количина креча и поново