Gvožđe

= 692 ==

је око 1 м. Неке пећи овај део не морају да имају, ако то дозвољава квалитет руде и кокса.

Међусобни однос димензија делова високе пећи зависи од продукта, који се треба да добија. Ако се треба да добија огледаласто гвожђе, онда се прави пећ широка, и са већим трбухом и збирницом. У овакој пећи се добија и хематит, Пећ, која је узана колико је трбух висок и има мали појас или га нема, употребљава се за добијање сировог гвожђа, које се прерађује у лив. Узана пећ са малим трбухом и збирницом употребљава се за добијање огледалног и тврдог гвожђа и т. д.

Дуварови високе пећи изидани су од нетопљиве опеке. Старе пећи, које се нису хладиле водом као данашње модерне, биле су озидане троструким зидовима. Унутрашњи дувар био је од нетопљиве опеке, а спољни, који се од уста пећи спуштао до збирнице, био је од обичног ломљеног камена или опеке. Овај дувар, који је у ствари огртач пећи, није се спуштао даље од збирнице зато, да би рад око збирнице, одвођење шљаке и отакање, био омогућен. Између унутрашњег и спољашњег зида постојао је простор нешто ужи него унутрашњи зид, који је обично испуњаван шљаком или пепелом. Њиме је омогућено да се пећ због топлоте може ширити и истовремено спречавано преношење топлоте на спољашњи ЗИД.

| |

Код новијих пећи (шотске

КЊ ||. конструкције) зид груди пружа

|| ~ 17. се до збирнице и почива на ли-

1 веним стубићима, дебелим око 40 см. Празан или испуњен зид и огртач (спољашњи зид) овде не постоје, јер се пећ непрестано хлади водом. Једноставан зид омогућава и много лакшу оправку пећи за време њеног рада. Код најновијих пећи зид груди не

Сл, 5. Стара висока пећ са троструким зидовима