Gvožđe

— 7 ——

Хлађење. Свака мореднија висока пећ мора с поља да се хлади, јер топлота, која се у њој производе, у стању је да за кратко време нагризе или стопи најнетопљивију опеку. Пећ се хлади ваздухом и водом. Хлађења водом има двојаког: 1.) Дирек, тно, прокањем или поливањем и 2.) Индиректно, помоћу цеви, куTija или рупа, што су у великом броју намештене у зиду. Примена једног или другог начина хлађења водом зависи у првом реду од начина, како су спасани поједини делози пећи. Ако су збирница и постоље пећи панцирани, онда се ови делови хладе прескањем. Збирница и трбух често се хладе т. зв. рукмачама, које се стварају, кад се из зида избије један део опеке и ова шупљина пуни водом. Рукмаче се у ствари хоризонтални канали око пећи, у коЈима вода струји, прелазећи из горњег у доњи.

Место судова употребљавају се и цеви, које допиру до половине зида. Цеви имају над судовима извесну превагу, јер се могу лакше да замењују. Оне су и јевтиније, јер се праве од гвожђа, док се судови праве махом од бакра. Суд је тежак и намештен дубоко, управо заливен у зиду, те се при вађењу у случају квара мора махом да употребљава "длето. Притом се суд, кад пропушта воду, кад-кад веома тешко може да пронађе.

Због извесних околности боље је да трбух пећи не буде панциран, јер се у том случају мора да хлади прскањем, које за њега није баш практично. Прскањем се хлади много брже, па се мора правити већа пауза, да се не би трбух прехладио. Услед ове промене температуре, хвата се унутра по зидовима трбуха извесна наслага, која се после тешко скида. Слично се дешава и са прскањем збирнице, али се овде по зидовима наслаже танак слој финог графитног угља, који их веома добро штити.

Груди се хладе помоћу судова који нису од бакра, већ од ливеног гвожђа и који су распоређени на раздаљини од 0'—1 мет. Ако пећ топи богатију руду, онда се груди хладе ваздухом.

Цев, која доводи воду до пећи, је од гвожђа и широка је око 200 %. Из ње се гранају мање цеви, којима се вода уноси у поменуте направе за хлађење. На улазима малих цеви налазе се вентили, да би се вода могла по потреби да пушта и зауставља.

Главна цев доводи воду из великог базена. Поред ове цеви постоји иста таква цев за резерву и она је у вези са базеном подитнутом на стубовима, да би вода без пумпања могла да одлази куда треба.