Gvožđe

Место мањег елипсастог дела, има апарата код којих је тај део кружног облика, што значи да је изидан у апарату особено у виду великог канала, чија спољна ивица. додирује унутрашњу ивицу апарата. Међутим први апарати су постојанији и лакше се

чисте,

Врх апарата је засвођен и празан, да би гасови у ваздух могли из једног дела у други да прелазе. Ради чишћења налази се на.

Š

2

сл. 19. Каоперов апарат.

самом _ врху вентил-капак. Сл. бр. 19. показује апарат у оба пресека. Хоризонтални пресек је у средини. Кроз отвор 4 улазе гасови у празан простор (у мањи део апарата) и ту се запале, дошавши у додир са ваздухом, који је ушао: кроз отвор, е. Обично су зидови апарата толико врели, да се гласов од њих запале. Ако се то не деси, онда се гасови запале уношењем фитиља. Сагоревање гасова врши се највише у врху апарата. Када буду сагорели, гасови прођу кров канале већег дела, загреју их, па кроз отвор 1 уђу у канал, који их одводи димњак. Овај канал је сазидан од обичних опека, а премазан нетопљивим малтером и обично пролази кроз земљу.

Када на овај начин апарат буде довољно загрејан, зашто је обично потребно двочасовно горење гасова, онда, се улаз за гасове затвори и они 'ууносе у други парат. Сада се у апарат са супротне стране утера хладан ваздух. Он уђе кроз отвор који се налази према стубовима, на.