Hanoar : list jevrejske omladine Jugoslavije
put kao čovjek ı Jevrejin. Samo kad je njegova kći dulje vremena bolovala, bio je neutješan i navodi njenu bolest kao uzrok svoga nerada. Mnogo je trpio kad je jedan član njegove porodice sklopio mješoviti brak, ı to mu je bilo povodom da piše o ovom pitanju. Čini nam se da u njegovoj porodici nije bilo sve u redu, pa je svoj bol zakopao duboko u sebi ne htijući ga pokazati, jer nije reflektirao na saučešće.
Ahad Haam je neobično poštivao svačiju ličnu čast. Stoga je izostavio mnoga pisma koja bi makar i malo tangirala čast pojedinih lica, ili je njihova imena označio šifrom. I u borbi ı polemici bio je pravi kavalir. Kao urednik znao je mnogo puta vratiti članke koji sadržavaju lične uvrede, ı kod toga bi piscu dijelio lekcije o dobrom vladanju. Znao je uvijek da razlikuje sukobe u javnom radu od ličnih odnosa. Gajio je prema mnogim licima prijateljstvo ı ljubav, s kojima se u književnosti ili javnom radu nije slagao. U momentu kada je uoči objavljenja Balfurove deklaracije htio Weizmann da demisionira, upozorava ga Ahad Haam da bi taj korak nazvao izdajom, ali ga uvjerava da to neće izmijeniti njegovu dosadašnju ljubav prema njemu.
Imao je mnogo prijatelja, naročito među književnicima iz Odeske grupe. Mnoge je iskreno i toplo zavolio, i još poslije mnogo godina spominjao dane kada su zajednički boravili i radili. Levinski je bio prvi iz Odeske grupe, kojega je pokosila smrt, ı teško je zamisliti kako se bolno ı porazno dojmila Aham Haama ta vijest. Jednak je bio ı prema Lilienblumu ı Mendele Mojher Sfurimu, iako njihov međusobni odnos nije bio uvijek najkorektniji. »Glasnik istine« Je nadimak koji mu je dao Bjalik. Drugačiji ı nije mogao da bude čovjek koji Je književnu »karijeru« počeo sa člancima: »Lo ze hadereh!« ı »Emet...«. Istina je za njega najviše pravilo, istina ma kako bolna bila, istina iz Zemlje ili galuta, istina bez uljepšavanja. »Misija je književnika da narodu otvori oči i vidi sve kako jest.« Ovo je njegova definicija, i toga se principa držao uvijek ne vodeći računa o posljedicama. Bio je u svim prilikama konzekventan. uvijek je išao ravnom linijom. Sva pisma Ahad Haama odaju čovjeka koji ne poznaje užurbanosti ı nepromišljenosti. Svoj javni ı književni rad vrši čiste duše i savjesno, ne vara sebe ni druge. Istinu govori u svako doba, katkad je u tome pretjeran bojeći se da ga ne shvate krivo ih: dvolično.
Nije bio čovjek bez osjećaja, kakav nam se pričinja u prvi mah. Vidimo ga često nesretna ı turobna, jer ne može vjerovati ı veseliti se kao oni što ga okružuju. U mnogim pismima naziva sebe »avel« u kući mladoženje. {J momentima je pokušao da sanjari, da vjeruje kao drugi, da se dade povući od struje, ali bi i opet, protiv volje, dopuštao da prevlada u njemu moć intelekta (»Šilton hasehel«), jer bolje razumije ı dalje vidi od drugih. Poslije Balfurove deklaracije, u doba narodnog zanosa, on je trijeznim riječima hladio zanos smatrajući svojom dužnošću da malo stiša duhove. Je
46