Hemija : za srednje škole

Бенаоева киселина С ,Н.-ОО.ОН. Налази се у многим биљним смолама и у мокраћи травоједа. Добија се из бензбеве смоле (измирна) сублимисањем. Ова киселина. кристалише у белим сјајним листићима; сублимише пре тонљења:; у води се раствара мало; гради соли бензоате C,H..COO.OM”, kojm су у води растворни.

Салицилна киселина С НД(ОН)ОО.ОН. Има је у цвету суручице, а производи се и вештачки. Она је бела и кристална; добар је антисептик, зато се у медицини употребљује. :

Танин (ОНО, Главни је састојак шишарке, што постају на растовом листу или младару, где је извесни инсект своја јаја забоо. Танин је аморфан, горак и купи уста; раствара се у води лако; са бавама гради соли танате С, НАМ О, а мастило је таква со гвожђева. Танином се чини кожа и употребљује се у медицини.

У равном биљу налазе се нека танину подобна једињења, т. ј. која купе уста, са гвожђем граде мастило и могу да учине кожу. Тих једињења има у кори раста, букве, јеле, врбе и т. д. зато се ти материјали употребљују за чињење коже. Има их у теју, кафи, вину и т. JL зато та пића купе уста.

Масти. Масти су естари глицеринови са вишим органским киселинама: 0„НА(ОК),, где Е представља остатак стеаринске, палмитинске или олеинске киселине; а под остатком разумемо оно, што тим киселинама преостане, кад одпусте хидроксил. Масти су смеша ова три глицеринова естара :

СНОО На Ој НОС На Ој О Н(0.0 На)

Стеаринов. Палмитинов. Олеинов.

и тоу чврстим мастима (лој) превлађује стеаринов естар, а у течним (уља) превлађује олеинов. Млечно масло пак јесте естар глицеринов са бутерном киселином 0,Н,(0.6,Н.0),.

17“