Hemija : za srednje škole

145

спора, које су из ваздуха на грожђе и у ширу пале. Вино се пије непосредно пошто се, по довршеном врењу, избистри. На исти начин добија се из јабука јабуковача.

Дестилацијом преврелог воћа (шљиве, трешње, боров= нице, дуње, брескве, лубенице, диње и т. д. добија се ракија. Воћни мирис прелази и у ракију, зато свако воће даје ракију нарочитог мириса.

Из жита, кукуруза и кромпира производи се штиритус такође овим врењем. Ту се прво штирак тих плодова претвара у гликозу, а то се постиже мешајући иху води са клијалим јечмом, зван слад. Овде дијастаза слада. претвара штирак у шећер. Слад се гради остављајући влажан јечам у гомили да проклија, а после се даље pasвијање клица угушује сушењем. У слаткој води подстиче се врење квасцем, а из превреле течности добија се шпиритус дестилисањем.

На подобан начин производи св из јечма пиво. Јечам се прво претвори у слад, а из смлевеног слада гради се слатка шира, мутећи га у врућој води, да дијастава претвори јечмов штирак у шећер. После овога кува се слатка шира са мељом, да пивски укус добије. Олађена шира одводи се у врионик, где у кацама, по додатку квасца, а на температури око 8', преври. Ово младо пиво одводи се у подрум, где је температура испод 5%, и ту у бачвама, наставља лагано своје врење даље. На овако ниској, температури треба да ври пиво с тога, да се не би и млечна киселина стварала, која би га покварила. Кад се пиво у бачвама избистри, тада је зрело; сад се на бачви запуши врањ, и кад се у пиву накупи довољно угљене киселине, отаче се у малу бурад за потрошњу. |

И кишељење теста јесте алкохолно врење шећера. Кад се тесто са квасцем замеби, наступа у њему двојаки хемизам: један састојак квашчев (инвертин) претвара. му неки део штирка у шећер, а овај затим ври. Док кисне тесто, расти оно од поставшег угљен-диоксида, 2 кад се

ХЕМИЈА ФА СРЕДЊЕ ШКОЛЕ 10