Hercegovina i Hercegovci

оно бре

с ~

ХЕРЦЕГОВИНА И ХЕРЦЕГОВЦИ

заклоњена планинама, тако да је утицај јаких вјетрова знатно ублажен. Према томе чини се да се као опште правило може истаћи ово: да се стална насеља налазе на висинама од О до 1300 метара, а да је на висинама изнад 1800 сталан сеоски живот готово немогућ, и због тога изнад 1300 м. настаје област љетних села, сточарских љетних станова и катуна. Према томе можемо, 6 обзиром на карактер насеља, цијелу Херцеговину подијелити на три дијела, ито: најнижи дио, који ћемо звати област номадских кретања, допире до апсолутне висине од 7150 метара; затим други дио, који не учествује у номадским кретањима, с висином од 150 до 1300. метара. Одатле настаје зона љетних села, сточарских љетних станова и катуна, коју сам назвао зоном периодских насеља. Периодска насеља заузимају висине од 1300 до 1700 метара висине. Изнад 1700 м. су веома ријетка, премда знатан дио херцеговачких планина допире до висине од 2000 до 2887 метара. Ове границе имају својих локалних одступања и изузетака, она могу бити предмет веома интересантних студија, у које ми овдје не можемо улазити.

Исто тако и сами типови кућа измјењују се према разним висинама. У јужној Херцеговини, нарочито у Хумнини, Рудинама и у олизини вароши превлађују разне врсте камене куће или „плочнице“. На висинама изнад 700 метара, нарочито у Дувну, Ракитну, дијемљима и Гапку превлађује сламница, а у вишим областима, нарочито у долини Дрине и Неретве до Мостара и њихових притока превлађују дрвене куће, дашчаре или „тахтаре“. У новије вријеме врше се знатна помјерања између ових области распрострањења. Дашчара и сламнипа уступају мјесто плочници, поред које се све чешће јављају црвени кровови од цигле.

Поред свих ових момената, Херцеговина је веома сиромашна земља. Њено привредно сиромаштво може се равним вјештачким начинима умањивати, али се никад не може радикално поправити. Уз то треба додати да у Херцеговини живи дио Српског Народа који се све до сада одликовао великом плодношћу, и због тога у Херпеговини се увијек налазио један сувишак народа који