Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta

4158-

Храна се не подешава према добу године. Зими, кад су пости, једе се хлеб са мало лука, паприка и пасуљ, те се „душа води“; а лети, и ако "су највеће врућине, једе се сланина, масна јела, само „ако је празник, слава, заветина или сабор (вашар).

Лети због велике топлоте храна да је лакша, "од биља: варива и поврће; млеко и производи од зистог; а зими, кад је телу потребна већа топлота, тада јести маснију храну и меса, која дају више "топлоте.

Храна се не подешава према раду већ обрнуто: "кад се ради, тада се задовољава чим било, са мало __хране, да се стомак напуни, јер се нема времена за „спремање“; „јер не може да се ради, кад се „доста једе, да не падне на стомак“, често се на „селу каже. Али то није тачно. Напротив, кад се ради, тада треба добро јести, да се надокнади оно "што се при раду утрошило. Ко не ради тако, он "троши од своје готовине у телу, због чега се наш "свет на селу осуши за време лета. А зимии о празницима, кад се не ради, тада стомак „благује“, "тада се једе више него што може стомак да поднесе.

Сваки је посматрао ове слике на пољу, за време рада, где се више лица скрштених ногу, пре·савијеног тела, на неравној земљи, у хладу, окупе гоко једне чиније са мало пасуља или чорбе са слаником, сирћета, лука и хлеба. Једина је добра страна „ако то „залију“ водом а не ракијом; ма да опет "греше, пијући из једног крчага или чаше.

Па и та храна што се донесе за време рада, "охлади (се, напуни прашине или кише. Ту храну носи редуша у лонцу, у торби, на обрамици, у пола "покривену. И то је један разлог више зашто се за "време рада спрема једнолика н мања количина хране.

Судова за јело има врло мало. Једна чинија н неколико кашика то је све. Месо се кида рукама зи зубима. Уста се бришу језиком или пакоручицом.