Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta
72
родних непогода, потребно је да има и громобран: на школи или цркви.
Срества за извођење хигијенског уређења. Ето, шта је све потребно да се примени при уређењу села, па да здравље становника на селу буде добро, да је живот лак и удобан, да се природно богатство са што мање труда а што боље искористи, да село буде уређено.
Ово није могуће извести лако и брзо. За ово треба времена, ср=става и што је најглавније, да становници увиде, да је све ово преко потребно за здравље и живот.
За извођење свега овога мора да се изради један план према месним приликама и потребама и да се по њему сваке године, према новчаној могућности, по нешто изводи.
Треба да се донесе и један закон о уређењу села, по коме свако село мора да се поступно, у дужем низу година, преуреди. На тај ће начин, да се од наших старих, прљавих и нехигијенских и неекономских села створе села, у којима ће здравље да царује а богатство да обилује.
„Што један човек не може, то село може,“ каже наш народ. Зато у оном селу, где су грађани и грађанке просвећгне, где има учитеља, свештеника, лекара, економа и других школованих људи, ту је лако да се све створи. Где тога нема, ту мора да се постепено изводи просвећивањем и примером, јер живи пример је најбољи учитељ.
За опште, јавне хигијенске потребе сваког села треба да се установи нарочити здравствени Прирез, који би свака општина, сваке године, уносила у свој општински буџет према економским приликама и хигијенско-друштвеним и економским потребама самог места. |
Здравстени одбор би предлагао, које потребе