Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta
___ |
"треба прво извести и старао би се о њиховом извођењу. Здравствени прирез би се прикупљао од свију трађана. Он би се предвиђао нарочитом законском 'одредбом. Величина тога приреза одређивала би се према здравственој потреби и економској могућности. Да би износ тога приреза био већи, нарочито би се опорезивали нежењени људи а 30 год. стари; затим, који немају деце или имају само једно или два детета. -
У тај прирез би улазиле и све оне суме новаца, које би се наплаћивале од оних установа (кавана, крчма, забава и др.), које својим радом, мање или више, посредно. или непосредно, шкоде здрављу.
На тај начин била би задовољена друштвена правда а и хигијенске потребе сваког места. Ту помоћ на треба очекивати од другога. Сваки је сам себи најпречи. Сваки је себи најбољи чувар здравља. „Туђа рука свраб не чеше“ — каже наша народна изрека.
3. Кућа — дом — стан.
Број кућа, домаћинства и насељеност. — Каквих има кућа. — Каква је грађа потребна. — Влажна кућа. Како треба зидати кућу. — Планови за кућу. — Нужник. — Купатило. — Пећ. — Осветлење. — Двориште. — План и распоред зграда у дворишту. — Одржавање чистоће.
Село чине куће — станови. Какве су оне, какав је живот у њима, такво је и здравље њених становника.
У кући се проводи већи део живота. Па ако кућа није здрава и удобна, да чува здравље и да привлачи, већ нездрава и неудесна, она здравље убија и од куће одбија.