Interesi srpstva. Knj 1 i 2

125

Узмимо сад Србију за доба цветања задруге. (ва је производња на врло ниском ступњу. Цело друштво, упоређено с другим друштвима, веома је сиромашно. Али нема бескућништва. Оно мало богатетва што има, прилично је равномерно подељено. Огромна већина породица не трпи оскудицу. Тако је друштво атсолутно најсиромашније, а релативно најболатије.

Једно друштво, које би и као целина према другим друштвима, било богато: и у којем би подела добара била таква, да би сваки члан његов материјално обезбеђен био, —— такво друштво било би и апсолутно и релативно боато. — Таквог друштва нигде у свету нема, нити та је до сад било. То би било друштво рационално организоване производње.

Најзад даје се замислити друштво, које је- у сравњењу с другим друштвима сиромашно, и У коме је подела богатства таква, да је и оно мало имућства неједнако подељено, те највећи део породица трпи оскудицу. Такво друштво било би њ апсолутно и релативно сиромашно. Нама Србима такво друштво „замислити“ у толико је лакше, што га имамо пред собом: то је наша рођена Србија данас. Џ добу расиадаља. задруге п народне радиности; У 4009 кад се гради железница, праве нетр о дултивни зајли на стер анти ; кад цвета Тр 90вина, што износи из зелље српску главни “ уноси туђе прив и ђинђуве, и кад се оснивају банке, да тој трловини помоту убити народ српски.

Идеал разумних људи и свесних народа не може бити енглеско друштво, где је богатства много, али у рукама незнатне мањине; која вајда од 00затетва кад маса народа пема хлебаг Њихов идеал не може бити ни српска примитивна задруга, где је до душе подела добара прилично правична, но која вајда од „приличио правичне поделе,“ кад го-

ја

мн