Istorija Niša : prilikom pedesetogodišnjice oslobođenja Konstantinovog i Nemanjinog grada : 11. januara 1878 - 11. januara 1928

76

Ниша Халил-Паша и Рапид-Паша затражише предају“ Одмах затим потписата је конвенција о предаји, која је гласила:

„Између пуномоћника Њ. С. Кнеза српског Милана М. Обреновића ТУ. команданта моравског корпуса, генерал-штабног пуковника г. Лешјанина с једне и команданта града и вароши Ниша Халил и Рашид паше, закључена је ова конвенција о предаји града и вароши Ниша:

1. Халил и Рашид Паша предају српском владару трад и варош Ниш са свима топовима, муницијом,, зградама и осталим разноврсним државним матери:алом у онакоме стању, у каквом се затекао, кад се овај уговор потпише.

2. Сви војници имају положити оружје, но неће се сматрати као ратни заробљеиици, него ће се спровести преко реона, који је српском војском заузет, и пустити у слободу.

3. Ради мира и безбедности вароши месни житељи како муслимани, тако и хришћани положиће оружје, које ће им се, ако је њихова својина, доцније, кад се нормално стање.у вароши поврати, вратити.

4. Владалац српски ујемчава:

а) свакоме неповредимост имања, части и живота;

6) оним грађанима, који би се хтели иселити ово ће се дозволити и олакшица за то учинити.

Као знак поштовања храбрости војске Њ. С. владалац српски оставља официрима и другим лицима грађанског реда који и у обично време оружје носе, њихово оружје, и ово им се неће одузимати.

Чим се ова конвенција потпише одмах ће се при«ступити предаји и то овако:

_ Прво ће се војска отоманска повући из свију утврфења са Горице и Виника и ова ће места српска војска посести.

Затим ће отоманска војска, батаљон по батаљон, остављати оружје, и под командом својих официра постројити се на место које се означи.

Конвенција ова, која је по претходном међусобном «споразумљењу обеју страна начињена, има се потпи-