Iz nove srpske istorije

ичков мир 85

3. Да руски консул у Јашу стави, тајним начином, Србима до знања о мерама предузетим у њихову корист.

4. Исто то јавити и влашком кнезу К, Ипси-лантију. |

Цар Александар је усвојио предлоге свога министра. На овом акту Чарториског стоји са стране записано, да су тачке под ! и 2 испуњене 3 фебруара 1806; тачке пак под 3 и 4, 18-ог истог месеца.

Устаници се нису заловољили тиме само, што су писмено молили Бечки Двор да се за њих заузме, Почетком фебруара, стигну у Беч српски депутати; прота Матија и Божа Грујовић, са земунским трговцем Милошем Урошевићем, у намери да лично порапе да им Бечки Двор помогне, поглавито посредовањем код Порте. У исто време они су били донели нову молбу на име цара Александра.

Ова нова молба на рускога императора, која је такође била отарављена у Петроград, била је излишна, што, наравво, Срби још нису знали. Ми смо мало час видели да је 3 фебруара Чарториски послао упутства! рускоме посланику у Цариграду да се заузме за Србг. Према тим инструкцијама, Шталински преда Порти, 19(31) марта, дугачку ноту, доказујући јој живо користи које би Порта имала кад би се са Србима измирила, учинивши им извесне уступке. Неколико дана раније (6 марта) Италински је већ био предао молбу устаника од 12 јавуара 1806, послату преко Иасилантија. Главни разлог за уступање Србима који је руски посланик развио у својсј ноти, била је опасност да Француска, користећи се нередима у Србити, не придобије устанике за себе и да их не употреби против Порте.

Овај корак од стране Русије био се комби'новао са сличним кораком од стране Аустрије, Иако је у Бечу било одговорено српској депутацији да им се не може помоћи војском и војним потребама, пошто је Аустриски Двор у пријатељству с Портом,

" Ова су упутства штампана у Голубици У, стр. 142.