Iz Srbije kneza Miloša : kulturne prilike od 1815 do 1839 godine

гуњ. Оно што је било различито то је јелек, који се носио преко кошуље. Био је од мрког сомота, без рукава, ишаран широким златним ширитом, који. се нарочито око врата јасно видео. Или је био од пшараног катуна са уским рукавима, који су се око руку закопчавали. Преко јелека је била дугачка широка хаљина од шареног катуна, која се на грудима преклапала, са широким рукавима, који су при дну били разрезани и копчама украшени. Преко ове хаљине се опасивао силав, у коме су стајалп заденути: аиштољ, ханџар и арбија. 1 ) 0 силаву су висели ианшрошаши и масленица за подмазивање оружја. Силав се препасивао широким шареним шалом. Преко свега реченога облачкло се дугачко џубе без рукава, од зелене и плаве чохе, опточено гајтанима отворене боје или сребром и златом. На ногама су биле чакшире од плаве или црвене боје, са широким туром и од колена на ниже са врло тесним ногавицама, које су испод колена привезиване шареним подвезицама и позади, од листова на ниже, закопчаване ситним густим копчама. 2 ) Гуњ је представљао и неку врсту комплетирања свечаног одела. Било је неуљудно изићи без

За владе кнеза Милоша носпо је оружје свакн ко га је имао. На скупштини у мају 1837 врло се живо дискутовао предлог о томе да ее оружје поси само кад се пође на дужи пут, иначе не Тај су предлог миоги разумели да се пде на разоружање народа, na су га жестоко нападали н једногласно одбили (Споменик 17, 45; Куниберт, 482).

-) Прих, £6—37. Вук С. Караџић, описујућн једног младића Беш рађанина пз 1812 г. вели да је био „по варошки лијепо обучен, имао је на себи плаветно џубе без рукава, непостављено, као што су онда многн носили и преко њега ћурче“ (Истор. и етногр. спнси I, стр. 75)

61

НОШЊА