Iz Srbije kneza Miloša : kulturne prilike od 1815 do 1839 godine

вац, па кад и њега из>чи и прочита неколико пута, онда узме Псалтирко и њега изучи и прочита неколико пута, тај је већ изучио „сву књигу“ и „могао је бити ако је хтео, поп, калуђер, мађистар, прота, архиман- ' дрит, а ако је имао новаца, и владика' 1 . 1 ) Поступање са ђацима било је сурово; нарочито се немилосрдно тукло. „Твоја кожа моје кости“ или „Твоје месо моје кости“,-) говорили су родитељи учитељу доводећи дете у школу. Кад је Вук Караџић био ђак у Лознпци 1796 године био је обичај ђаке у-суботу после подне тући без икакве кривице, само зато што је субота; ако је који ђак онај исти дан, макар и после подне, био бијен за лекцију или за друго што, то му се није примало у рачун, него је морао и по други пут, обичаја радп, бити бијен. 3 ) Неки младићи нису ни ишли у школу, већ су учили код својих кућв, код родитеља или иначе смених укућана. 1 ) Неки су, изучивши у школи или код кућа, ишли у манастире да се усаврше. 5 )

*) Вук С, Караџвћ, Српскп Рјечнпк, код школа.

-) То јест: Удри колпко тп доаго, само »у немој костк пребити (Вук С. Караџпћ, Пословпце).

3 ) Вук С. Караџпћ, Српскп Рјечник, код бубота; „Субота ђачка бубота" (Српске народне пословнце, бр 5919).

‘) Маријански свештенпк нз 173 i г., „учпо је књигу у свога оца у Марпјану“ (Спом. XLII, 111. За друге свештенпке нз истог доба впдп стране: 145, 180, 185. 188, 194; Гласнпк 56, 1177). Буковпчкп прота Атанаспје учпо је књпгу код своје куће од стрпца попа Јефтпмпја (М. Ђ. Мплпћевпћ, Поменпк, 17). Јеврем Ненадовпћ учпо је око 1800 г. „у очпној кући од свога братучеда проте Матпје" (Ibid., 807,1.

5 ) Сава, архпмандрпт манастпра Светога Романа, најпр е јеучпо у селу Ћпћевцу, папослеу Светом Роману (М. Ђ Мплнћевић, Полшник, 644), Аврам Петровић учпоје око 1794 г. код стрица у селу Рожанцима, а после у Боговађп ('b:d., 521).

80

ИЗ СРБИЈЕ КНЕЗА МПЛОША