JUS informacije
~J — (~
JIJS informacije 17.
informator saveznog zavoda za standardizaciju
44. GENERALNO ZASEDANJE IEC U SIDNEJU, AUSTRALIJA
održano je u vremenu od 21. maja do 2. juna 1979. godine. Pored Saveta i Akcionog komiteta IEC, u isto vreme zasedalo je 19 tehničkih komiteta i potkomiteta. Zasedanju je prisustvovalo preko 650 delegata iz 32 zemlje, saradnici Centralnog biroa |EC, Generalni sekretar ISO i predstavnici drugih međunarodnih organizacija sa kojima IEC sarađuje (CEE, AIE, IOCU). Jugoslavija je bila zastupljena sa 9 delegata.
Na sastancima tehničkih komiteta i potkomiteta usvojeno je 98 predloga novih međunarodnih standarda iz oblasti elektrotehnike koji će se pre publikovanja dostaviti Nacionalnim komitetima na glasanje po šestomeseč nom postupku.
Savet IEC je na dva redovna i jednom vanrednom poludnevnom zasedanju razmatrao 22 tačke sa velikim brojem podtačaka dnevnog reda vezanih za opšu politiku rukovođenja i usmeravanja rada IEC. Pored ostalog, usvojena je informacija Švedskog nacionalnog komiteta o toku radova na organizaciji 45. Generalnog zasedanja u Stokholmu od 2. do 14. juna 1980. god. Prihvaćen je poziv Švajcarskog nacionalnog komiteta da se od 25. maja do 6. juna 1981. god. održi 46. Generalno zasedanje u Montreu, Švajcarska. Primljena su dva nova člana IEC: Nemačka Demokratska Republika i Novi Zeland.
U izveštaju o uspešnoj saradnji IEC — ISO istaknuto je da preko 40 % tehničkih komiteta ISO sarađuje sa po jednim ili više tehničkih komiteta IEC. Dokumenta od zajedničkog interesa IEC — ISO odnose se uglavnom na pitanja ispitnih laboratorija, atestiranja i primene međunarodnih standarda. Od blizu 100 međunarodnih organizacija sa kojima IEC sarađuje, posebna pažnja posvećena je saradnji sa Evropskom ekonomskom komisijom — ECE Ujedinjenih nacija i GATT-om.
Formirana je posebna radna grupa Saveta za ispitivanje uticaja kodeksa GATT-a na sprečavanje stvaranja tehničkih barijera prilikom trgovinske razmene.
iz usvojenog izveštaja o aktivnosti IEC u 1978. god. vidi se pored ostalog da je u 1979. god. distribuirano 32.400 stranica radnih dokumenata koji čine osnovu budućih međunarodnih standarda, da je publikovano 150 standarda sa 4.500 stranica, da je prodaja publikacija i dalje u stalnom porastu i u 1978. god. je za 19 % veća u odnosu na prethodnu godinu. Formirana su 2 nova tehnička komiteta. -
Irska, Republika Koreja i Švajcarska su stupile u članstvo IEC O sistema za elektronske komponente, tako da je sada u ovaj sistem uključeno ukupno 20 zemalja — Članica IEC, sa budžetom 100.000 šv. fr. za 1979. godinu. Doneta je značajna odluka o formiranju radne grupe za pitanja atestiranja i kvaliteta elektrotehničkih proizvoda, sa predsednikom G. Pearmain, Engleska. Marta 1979. god. počeo je da izlazi novi informativni bilten ,,EC CONTACT”,
Akcioni komitet IEC je na 4 poludnevna zasedanja razmatrao 29 tačaka sa mnogo podtačaka dnevnog reda, koje su se uglavnom odnosile na organizaciju tehničkih radova u IEC. Analizirani su i pojedinačno usvojeni izveštaji sa zasedanja 30 tehničkih komiteta (sa odgovarajućim potkomitetima) koji su održani u periodu od prošlog Generalnog zasedanja juna 1978. god. u Firenci do ovog Zasedanja i9 tehničkih komiteta (sa odgovarajućim potkomitetima) koji su zasedali u Sidneju.
Zasedanje tehničkih komiteta, tehničkih potkomiteta, radnih grupa, Saveta i Akcionog komiteta održano je u kompleksu zgrada Univerziteta u Sidneju u vrlo uspešnoj organizaciji Australijskog nacionalnog komiteta.